Kars'ta kurbanlıklar alıcısını bekliyor

Kars'ta kurbanlıklar alıcısını bekliyor
Kars'ta kurbanlıklar alıcısını bekliyor
- Kurbanlık fiyatlarında geçen yıla göre artış gözlenen Kars'ta, besiciler pazarın canlanması için alıcılar da fiyatların biraz daha düşmesi için son günleri bekliyor

KARS (AA) - Türkiye 'de hayvan yetiştiriciliği bakımından önemli bir yere sahip olan Kars'ta, bayrama sayılı günler kala kurbanlıklar görücüye çıktı.

Sarıkamış ilçesindeki hayvan pazarına ilçe merkezi ve çevre köylerden getirilen kurbanlıklar, alıcılarını bekliyor.

Kurbanlık satıcısı Nevzat Savsin (58), AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıla oranla fiyatlarda artış olduğunu belirtti. 

Pazarda henüz bir hareketlilik yaşanmadığını, satışların canlanması için bayramın yaklaşmasını beklediklerini ifade eden Savsin, şunları söyledi: 

 "En ucuz koyunun fiyatı 450 liradan başlıyor. Koçların fiyatı ise büyüklüğüne göre 600'den bin 300 liraya kadar çıkıyor. Büyükbaş kurbanlıkların fiyatı da kilosuna göre 3 bin ile 12 bin lira arasında değişiyor. Memur kesimi henüz pazara gelmedi. İnşallah bayram yaklaştıkça satışlar daha da artar."

Kurbanlık almak için pazara gelen İsa Çakal ise kurbanlık alırken sağlıklı ve hesaplı olmasına dikkat ettiklerini belirtti.

Özellikle büyükbaş hayvanlarda geçen yıla göre yüzde 20 oranında artış olduğunu gözlemlediğini, bu yüzden henüz kurbanlık alamadığını belirten Çakal, "İnşallah son günlere doğru biraz daha ucuzlarsa bizler de kurbanlık alabiliriz" dedi. 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  çevre

  ,

  Ucuz

  ,

  Memur

  ,

  ilçe

  ,

  lira