Kars'ta "Lider Çocuk Tarım Kampı Projesi"

Kars'ta "Lider Çocuk Tarım Kampı Projesi"
Kars'ta "Lider Çocuk Tarım Kampı Projesi"
KARS (AA) - Kars'ta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak,...

KARS (AA) - Kars'ta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amacıyla başlattığı "Lider Çocuk Tarım Kampı Projesi"nin ikincisi yapıldı.

Lider Çocuk Tarım Kampı Projesi kapsamında, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce etkinlik düzenlendi.

Program çerçevesinde "Tarım Nasıl Başladı? Neden Önemli?" konulu sinevizyon gösterisi, fırın ziyareti, kaşar üretim tesisi ziyareti, büyükbaş hayvan besi tesislerine ziyaret gerçekleştirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün yaptığı açıklamada, öğrencilere etkinlik boyunca tarım ile ilgili genel bilgilerin yanı sıra gıda güvenliğinden doğa bilincine kadar farklı üretim tekniklerinin anlatıldığını söyledi.

Bu konuların yanında etkinlikte bilinçli tüketici ve çevre bilincine dayalı eğitim verildiğini belirten Düzgün, şöyle devam etti:

"İlimizdeki çeşitli okullardan toplam 14 öğrencimiz bu etkinliğe katılarak eğlenceli dakikalar geçirdi. Öğrencilerimize ilk etapta tarımın önemini anlatan sinevizyon gösterisi izletildi. Daha sonraki günlerde sahaya çıkarılan öğrencilerimiz ile kaşar peyniri ve ekmek üretimi yapan işletmeler ve bunun yanı sıra büyükbaş hayvan işletmesi gezileri gerçekleştirildi. Yapılan etkinlikler çerçevesinde çocuklarımız tarım ve hayvancılığı yakından tanıyarak, sektör hakkında daha geniş bilgiye sahip olup, yapılan uygulamalı eğitim ve teknik geziler sayesinde, yedikleri gıdaların ve çevrelerindeki birçok şeyin daha bilinçli olarak farkına varacaklardır. Bu proje sayesinde çocuklarımız geleceğe daha iyi hazırlanma fırsatı bulacaktır."

Program kapsamında, katılan öğrencilere hediyeleri ve sertifikaları verildi.


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Çocuk

  ,

  Proje

  ,

  Tarım

  ,

  doğa

  ,

  gıda

  ,

  sektör

  ,

  eğitim

  ,

  ekmek