Kars'ta Ziraat Odaları Başkanlar toplantısı

Kars'ta Ziraat Odaları Başkanlar toplantısı
Kars'ta Ziraat Odaları Başkanlar toplantısı
KARS (AA) - İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Odaları Başkanlarıyla toplantıda bir araya geldi.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl...

KARS (AA) - İl Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Odaları Başkanlarıyla toplantıda bir araya geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda konuşan İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı hakkında bilgiler verdi.

Düzgün, programla doğal kaynaklar ve çevrenin korunması dikkate alınarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulmasının sağlanacağını söyledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Ömer Balun da, TKDK olarak IPARD kapsamında 17 Nisanda 14. başvuru çağrı ilanına çıktıklarını belirtti.

Balun, çıktıkları bu çağrıda süt üreten tarımsal işletmelere KDV muafiyetli yüzde 50 ile yüzde 65 arasında destek vereceklerini ifade ederek, "Bu alanda yapılacak yatırımlarda yapım işleri, makine-ekipman, danışmanlık ve görünürlük kalemlerini destekleyeceğiz. Ayrıca süt ve süt ürünleri işleme, et ve et ürünleri işleme, meyve-sebze işleme ve su ürünleri işleme kapsamında yapılacak makine-ekipman alımlarına da yüzde 50 oranında destek verilecektir. TKDK destekleri kırsal kalkınma için çok önemli bir rol oynuyor" diye konuştu.

Toplantı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Elif Maskan tarafından katılımcılara Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı hakkında sunum yapılmasıyla sona erdi.

Toplantıya, İlçe Ziraat Oda Başkanları ve TAR-GEL Projesi kapsamında görevli teknik personel katıldı.