Kars'ta Zirai Gözlem Meteoroloji Yer İstasyonu kurulacak

Kars'ta Zirai Gözlem Meteoroloji Yer İstasyonu kurulacak
Kars'ta Zirai Gözlem Meteoroloji Yer İstasyonu kurulacak
KARS (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Ulusal Tarım Yönetim Sistemleri" Programı dahilinde Kars'ta üç Zirai Gözlem Meteoroloji Yer...

KARS (AA) - Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Ulusal Tarım Yönetim Sistemleri" Programı dahilinde Kars'ta üç Zirai Gözlem Meteoroloji Yer İstasyonu kurulacak.

Proje hakkında bilgiler veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, proje sayesinde ürün ve yer bazında en güncel bilgilere ulaşılabileceğini anlattı.

Sistemin dört ana bileşeninin olduğunu belirten Düzgün, bunların uydu görüntü indirme ve işleme merkezi, tarım alanlarından toprak ve ürün görüntü özellikleri ile zirai meteorolojik verileri toplayan yersel gözlem ağı, veri toplama ve işleme merkezi ve seçilen, ürün ve yere ilişkin canlı raporlama, zirai uyarı ve karar destek sisteminden oluştuğunu ifade etti.

Düzgün, şöyle konuştu:

"Çiftçi ve köylüye tamamen ücretsiz hizmet sunulacak. Proje için kurulacak tarımsal gözlem istasyonları, çiftçiye tarlasında yüzde 40'a varan su tasarrufu, desteklemelerin hak ve adalete uygun yönetimiyle gübre ve kimyasal kullanımında yüzde 35'e varan tasarruf ve daha birçok kazanımı da beraberinde getirecek. Proje sadece çiftçilere yönelik değil. Ziraat mühendisliğinden elektronik mühendisliğine kadar geniş bir alanda faaliyet gösteren akademisyenlere, tarıma yönelik Ar-Ge faaliyetleri için de ölçüm verileri sağlanacak."