Kazlar lezzet düşkünleri için besiye alındı

Kazlar lezzet düşkünleri için besiye alındı
Kazlar lezzet düşkünleri için besiye alındı
- Türkiye'de kaz üretiminin lideri konumundaki Kars'ta sürüler kış öncesi besiye çekildi - Besici Reçber: - "Kaz yavruları, ekim ayı ortalarına kadar mera ve yaylalarda otlayarak beslenir. Kazların kesilmeden önce yaklaşık 1,5 ay yalnızca arpa ile beslenerek et tutması gerekir"

KARS (AA) - Kars'ın lezzetiyle bilinen kazları, kesim dönemi olan kış mevsimi öncesi özel besiye alındı.

Türkiye 'de kaz yetiştiriciliğinin merkezi konumundaki Kars'ta, çiftlikler yeni sezona hazırlanıyor. Bahardan bu yana meralarda beslenen kaz sürüleri, ekim ayının gelmesiyle besiye çekildi.

Sarıkamış ilçesindeki kaz besicilerinden Mücahit Reçber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl kaz yetiştiriciliği bakımından verimli bir dönem yaşadıklarını belirtti. 

Kaz besiciliğinin büyük emek isteyen bir olduğunu ifade eden Reçber, lezzetiyle ünlü Kars kazlarına ilginin devam etmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi. 

Reçber, Kars kazının lezzetinde besi uygulamasının özel önem taşıdığını dile getirerek, şöyle konuştu: 

"Nisan ayında yumurtadan çıkan kaz yavruları, ekim ayı ortalarına kadar bölgedeki mera ve yaylalarda otlayarak beslenir. Kazların kesilmeden önce yaklaşık 1,5 ay yalnızca arpa ile beslenerek et tutması gerekir. Kış öncesi biz de çiftliğimizde yaklaşık bir haftadır kazlarımızı besiye aldık, sadece arpa ile besliyoruz. Günde 3-4 kez arpa veriyoruz çünkü en doğal, en güzeli arpa ile beslemektir. Bu süre içinde kar yağışlarının da başlamasıyla arpayla beraber kar yedikten sonra kazlarımız kesilmeye hazır oluyor. Nasip olursa kış sezonuna hazırlayıp yerli ve yabancı turistlerin sofralarını kaz eti ile süsleyeceğiz." 

-En ucuzu 100 lira  

Kars'ta kış turizminin gelişmeye başlamasıyla özellikle otellerden yoğun talep aldıklarını belirten Reçber, "Kış mevsiminde otelleri dolduran yerli ve yabancı turistlerin sofralarını kaz eti süslüyor. Biz de beslediğimiz kazları, otel işletmecilerine satarak gelir elde ediyoruz. Yetiştirdiğimiz kazlar, büyüklüğüne göre 100 ile 140 lira arasında alıcı buluyor" dedi. 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Otel

  ,

  Ünlü

  ,

  lira

  ,

  kış

  ,

  ,

  kar