"Kerbela şehitleri" Kars'ta anıldı

"Kerbela şehitleri" Kars'ta anıldı
"Kerbela şehitleri" Kars'ta anıldı
- Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da şehit edilişinin bin 376'ncı yılında anma töreni düzenlendi

KARS (AA) - Kars'ta Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da şehit edilişinin bin 376'ncı yılı nedeniyle anma etkinliği düzenlendi.

Kerbela Olayı'nın bin 376'ncı yılı dolayısıyla Ehlibeyt Işıklı Camisi'nde düzenlenen törene Kars Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve İl Müftüsü Mehmet Genç de katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Ehlibeyt Işıklı Camisi alimi Seyit Ahmet Erdem, yaptığı konuşmada, İslam dini, peygamberi ve Kur'an-ı Kerim gibi ehlibeytin de evrensel olduğunu belirtti. 

Ehlibeytin özelde Müslümanların, genelde ise tüm dünyanın ortak değeri olduğunu ifade eden Erdem, şunları söyledi: 

"Bizleri bugün bir araya getiren o ortak değere vermiş olduğumuz değerdir. Bu dünya hepimize yetecek kadar geniş, bu cennet vatanımız hepimizi mutlu edecek kadar güzel, bu milletimiz dünya milletlerine liderlik yapabilecek kadar şuurlu, birlik ve beraberliğimizi bütün dünyaya sergileyecek kadar da akıllıyız. Bizleri buraya getiren Hazreti Hüseyin'in de bizlere vermiş olduğu mesaj birlik ve beraberlik mesajıdır." 

İl müftüsü Mehmet Genç de Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in mesajını okudu.

Edilen duanın ardından "deste grupları" sine dövüp zincir vurarak Yeni Mahalle Asri Mezarlığı'na yürüdü. 

Vali Özdemir, Belediye Başkanı Karaçanta ve il müftüsü Genç tören öncesi Hazreti Ali Çarşı Camisi'ni de ziyaret ederek cemaatle bir araya geldi.