Milletvekilleri mazbatalarını alıyor

Milletvekilleri mazbatalarını alıyor
Milletvekilleri mazbatalarını alıyor
- AK Parti Kars Milletvekili Uçum: "Her seçim siyasi partilere bir derstir. Halkın irfanı ve feraseti uzun yıllara dayanan seçim geleneğimizde bunu hep göstermiştir. Ama bu seçimde halkımız aynı zamanda kendisine de bir ders vermiştir"

KARS (AA) - AK Parti 'den milletvekili seçilen Mehmet Uçum mazbatasını aldı.

AK Parti İl Başkan Vekili Adem Çalkın ve partililerle İl Seçim Kurulu'na gelen Uçum, mazbatasını İl Seçim Kurulu Başkanı Hakim Mehmet Necati Orat'tan aldı.

Uçum, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti'nin Türkiye 'nin en büyük partisi olduğunu ve bütün Türkiye'ye hitap eden tek parti olduğunu söyledi.

7 Haziran seçimlerinin, Türkiye'nin geleceği bakımından son derece önemli sonuçlar ortaya koyduğunu belirten Uçum, "Bizim siyaset anlayışımız toplumsal meşruiyete dayanır. Toplumsal meşruiyet ise milli iradeden kaynaklanır. Milli iradenin en önemli gerçekleşme alanı da seçimlerdir. 7 Haziran 2015 seçimleri Türkiye'deki demokratik siyasetin gediği noktayı göstermektedir. Bu noktada şunu söylemek isterim; demokratik siyasete ve demokratik meşruiyete bağlılık içerisinde bu seçimleri gerçekleştirenlere, seçimlerde oy kullananlara ve bu sonucun ortaya çıkmasını sağlayanlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Her seçim sürecinde eleştirilebilecek noktalar olabileceğine dikkati çeken Uçum, milletin iradesini gölgeleyecek tutum ve davranışlardan tüm siyasi aktörlerin kaçınması gerektiğini vurguladı.

Uçum, demokratik siyasetle uyumlu olmayan, demokratik siyasetle bağdaşmayan tutum ve davranışlardan uzak durulması gerektiğini dile getiren Uçum, "Eğer Türkiye'nin geleceği demokratik siyasete dolaylısıyla, milli iradeye dolayısıyla milli iradeyi, demokrasiyi gölgeleyebilecek her türlü pratikten, her türlü ilişkiden uzak durmak gerekir. Ben Meclis'e girmiş bütün partilerin bu sorumlukları yerine getireceğine inanıyorum. Ayrıca Kars'a ilişkin seçimden önce söylediğimiz, geliştirdiğimiz birçok yaklaşım vardı, birçok proje vardı. Diğer iki milletvekili HDP'den seçilen arkadaşlarımız. Onları da tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Kars'a ilişkin verdiğimiz sözler aslında bu 3 milletvekilinin de sorumluluğudur, hükümlülüğüdür. Kendileriyle Karslılara yönelik her türlü hizmeti yapmak hususunda işbirliği yapmaya hazırız. Geliştirdiğimiz projeleri onlar benimserlerse onlarla paylaşmaya hazırız" diye konuştu.

Her seçimin siyasi aktörlere bir ders verdiğini vurgulayan Uçum, şunları kaydetti:

"Her seçim siyasi partilere bir derstir. Halkın irfanı ve feraseti uzun yıllara dayanan seçim geleneğimizde bunu hep göstermiştir. Ama bu seçimde halkımız aynı zamanda kendisine de bir ders vermiştir. Bu seçim halkımızın, Türkiye milletinin, Türkiye'deki halkların, Türkiye toplumunun hem siyasi partilerle ilgili hem toplumun biz zati kendisiyle ilgili derslerle dolu bir seçimdir. Ben bu dersleri hem siyasi partilerin okuyacağını hem de halkımızın okuyacağını olası seçimlerde bu derslerden yola çıkarak çok daha gelişkin demokrasi örnekleri vereceğine inanıyorum ve bu mazbatayı ben Kars halkı adına aldım. Geldiğimden beri söylediğim gibi bu mazbata benim aslında Kars halkından ödünç aldığım bir belgedir. Dolayısıyla Kars halkının bana verdiği bu ödünç belgenin gereğini Kars halkının iyiliği,  ihtiyaçları ve çıkarları için kullanmak konusunda elimden geleni yapacağım."

Uçum, adliye çıkışında eşi Hatice Uçum ve partililerle hatıra fotoğrafı çektirdi.