Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Kars'ta Memur-Sen üyeleri, Mısır'da Muhammed Mursi hakkında çıkarılan idam kararını protesto etti

KARS (AA) - Kars'ta Memur-Sen üyeleri, Mısır'da Muhammed Mursi hakkında çıkarılan idam kararının vahşetin tescili olduğunu belirterek, protesto etti.

Faikbey Caddesi üzerinde toplanan grup adına basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Kars Şube Başkanı Hasan Yazıcı, Mursi'ye ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz, kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınadıklarını söyledi.

Yazıcı, "Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken, milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz, baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz. Mursi'nin ilkeli ve tavizsiz tutumu karşısında acziyet içine düşenler, bugün Muhammed Mursi'yi darbe karşıtlarını nasıl ve niçin yargılandıklarını hiç kimseye anlatamazken, Batı bu zulme ortak oluyor" diye konuştu.

Mısır halkının tüm zorbalıklara rağmen direnişten hiç vazgeçmediğini ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

"Onlar direnerek hepimizin onuruna sahip çıktı. Mısır, Gazze, Suriye , Irak, Arakan, Bangladeş, Doğu Türkistan başta olmak üzere emperyalizm tarafından sömürülen ne kadar ülke varsa özgür kalıncaya kadar mücadele edeceğiz. Mahkemelerde hesap verenler Mursiler değil, Sisiler, Esedler ve onların küresel ortakları olana kadar vazgeçmeyeceğiz. Son sözümüz şudur; 'binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır'da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu Memur-Sen olarak deklare ediyoruz.' Mursi dahil tüm ihvan tutukluları serbest bırakılmalı. Muhammed Mursi'nin göreve iadesi sağlanmalı, darbenin asker-sivil tüm aktörleri yargılanmalıdır."

Basın açıklamasının ardından slogan atan grup, olaysız dağıldı.