"Obsidyen" sevgililer için tasarlanıyor

"Obsidyen" sevgililer için tasarlanıyor
"Obsidyen" sevgililer için tasarlanıyor
- Fizik tedavide, spa merkezlerinde kullanılan ve strese iyi geldiğine inanılan obsidyen taşından hazırlanan takılar 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi vitrinlerde yerini aldı - Obsidyen taşı işleme ustası Nar: "Obsidyen taşı, dünyanın en eski aynası, silahı, bıçağı, süs eşyası ve takılarının yapımında kullanılan volkanik kökenli bir cam türü olmasının yanında, en eski şifa taşı olarak biliniyor"

KARS (AA) - HÜSEYİN DEMİRCİ - Fizik tedavide, spa merkezlerinde kullanılan ve strese iyi geldiğine inanılan obsidyen taşı, 14 Şubat  Sevgililer Günü içi tasarlandı.

Kars'ın Sarıkamış ilçesinin simgeleri arasında olan ve fizik tedavide, spa merkezlerinde kullanılan obsidyen taşından hazırlanan takılar, vitrinlerdeki yerini aldı.

Siyah, yeşil ve kahve tonundaki renkleriyle tercih edilen takılar arasında yer alan obsidyen taşından, kadınlar için küpe, kolye, bileklik, yüzük, erkekler için de tespihler yapılıyor.

Sarıkamış Kaymakamlığı'na bağlı ilçe merkezindeki obsidyen atölyesinde üretilen hediyelik malzemeler, kuyumcularda ve Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki otellerin stantlarında sevgililerin beğenisine sunuldu.

Atölye sorumlusu ve obsidyen taşı işleme ustası İbrahim Nar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sevgililer Günü için obsidyen taşını daha zarif ve ince işçilikle işlediklerini söyledi.

Özellikle takı ve hediyelik ürünlere ağırlık verdiklerini ifade eden Nar, "Obsidyen taşı, dünyanın en eski aynası, silahı, bıçağı, süs eşyası ve takılarının yapımında kullanılan volkanik kökenli bir cam türü olmasının yanında, en eski şifa taşı olarak biliniyor" diye konuştu.

- "Obsidyen taşını, sevgililerin gönlüne uygun işleyerek tasarımlar oluşturduk"

Sarıkamış'ta çıkarılan obsidyen taşının çok değerli ve önemli olduğunun altını çizen Nar, siyah, yeşil ve  kahverengi renkleri olan bu taşlar, takı ve hediyelik eşyanın yanında son yıllarda da sağlık merkezlerinde ve spalarda hem günün stresinden arınmak hem de fizik tedavinin bir parçası olarak kullanıldığını belirtti.

Nar, "Biz de ekip olarak 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle yaklaşık 15 gündür atölyede sevgililerin gönlüne uygun obsidyen taşını işleyerek, gümüşle birleştirip çok güzel tasarımlar oluşturduk. Fiyatlarımız her keseye uygun. Sevgililer, obsidyenle gönüllere taht kurabilirler" dedi.


  ETİKETLER:

  Kayak

  ,

  Kahve

  ,

  ilçe

  ,

  Sevgililer Günü