Özel Sporcular Alp Disiplini Türkiye Şampiyonası

Özel Sporcular Alp Disiplini Türkiye Şampiyonası
Özel Sporcular Alp Disiplini Türkiye Şampiyonası
- Özel Sporcular Alp Disiplini Türkiye Şampiyonası Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde yapıldı

KARS (AA) - Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu faaliyet programı kapsamında yapılan Alp Disiplini Türkiye Şampiyonası Kayak yarışları gerçekleştirildi.

Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki yarışmada, 16 spor kulübünden 10 bayan ve 26 erkek sporcu kıyasıya mücadele etti. Yarışma, düz iniş ve slalom kategorisinde yapıldı. Pistte düşen bazı sporcular, antrenör ve pist görevlilerinin desteğiyle yarışları tamamladı.

İniş yarışları minik bayanlarda Aliye Zeynep Bingöl, büyük bayanlarda Kader Yavuz, minik erkeklerde Murat Bingöl, genç erkeklerde Sercan Doğrusöz, büyük erkeklerde Murat Duran, birinciliği elde etti.

Slalom yarışlarında ise minik bayanlarda Aliye Zeynep Bingöl, büyük bayanlarda Kader Yavuz, minik erkeklerde Murat Bingöl, genç erkeklerde İsmail Yılmaz, büyük erkeklerde Mehmet Yıldırım birinci oldu.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmaların Sarıkamış'ın güzel pistlerinde tamamlandığını söyledi.

Sarıkamış'ın, özel sporcular açısından doğal güzellikleri ve kar kalitesiyle bulunmaz bir yer olduğunu belirten Kurt, "Sporcularımızın burada sevinç ve heyecanla yapılan müsabakalarda istenilen performansın üzerinde çaba göstermeleri bizleri çok mutlu etti" dedi.

Federasyon olarak engelleri aşmada en önemli faktörün spor olduğunu vurguladıklarını ifade eden Kurt, şunları kaydetti:

"Bizler federasyon olarak 14 branşta bu çocuklarımıza spor yaptırıyoruz ancak bu sadece spor değil, burada çocuklar sosyalleşiyor. Beş yıldızlı otellerde konaklatıyoruz, kendi başlarına yemek alabiliyorlar, havuza giriyorlar. Bu tür aktiviteler, çocuklarımızın gelişimine, eğitimine büyük katkıda bulunuyor. Bu nedenle Türkiye'deki bütün engelli ailelerine sesleniyorum. Çocuklarınızı mutlaka sporla buluşturun. Bizim hedefimiz bu çocuklarımızın Avrupa ve dünya kayak şampiyonalarında, başarılı olmalarını sağlamak. Bu konuda engellilere yasa ve yönetmeliklerle en büyük destek veren başta sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Spor Bakanımıza, bu çocuklar için gece gündüz çalışan federasyon başkanı ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından düzenlenen törenle dereceye giren sporculara madalyaları verildi.

Törene, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Gürsel Polat, Kayak İl Temsilcisi Şinasi Yıldız ile kulüp yöneticileri ve sporcular katıldı.