Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri

Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri
Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri
- Kars'taki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'u kentte düzenlenecek mevlit programına davet etti

KARS (AA) - Kars'taki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'u kentte düzenlenecek mevlit programına davet etti.

Sivil toplum kuruluşlarına destek veren Vali Günay Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, bundan yüzyıl önce 25 Nisan'da 300'e yakın Kars eşrafının, önde gelen insanlarının Ulu Cami'de yakılarak şehit edildiğini söyledi.

Özdemir, şehitler için mevlit okutulacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Biz de valilik olarak bu tür faaliyetleri destekliyoruz. Gerçekten kutsal mekanların yakılmasının hiçbir dinde yeri yoktur ve hiçbir dinde suçsuz insanların öldürülmesi yoktur. Onun için halkımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın bu davetini biz de aynı şekilde destekliyoruz. Gelsinler, görsünler ve bizim buradaki mevlitimize, dini törenlerimize katılsınlar. Biz hiç kimsenin kötülüğü istemiyoruz. Bizim amacımız bütün insanlığın barış ve huzur içerisinde olması. Rabbim herkese ve bu konuda da özellikle Papa'ya da hidayet nasip etsin."

Ulu Cami Derneği Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım da camide, 19. yüzyılda şehit düşen kişilerin anısına mevlit okutacaklarını bildirerek, 25 Nisan'daki mevlite geniş katılım beklediklerini ifade etti.

Papa Franciscus'nun Türk milletini suçlayıcı açıklamalarına katılmadıklarına değinen Yıldırım, "Canlı ispatlarımız var. Burada 19. yüzyılda şehit edilen ecdadımızın duvarlarda izleri mevcut. Gerçeği görebilmesi için canlı şahitlerimiz var. Papa'yı 25 Nisan'da yapacağımız mevlite davet ediyoruz. Davetimize inşallah icabet eder" diye konuştu.