Polenler alerjik hastalıkları tetikliyor

Polenler alerjik hastalıkları tetikliyor
Polenler alerjik hastalıkları tetikliyor
KARS (AA) - Yaz mevsiminde kavak ağaçlarında oluşan ve rüzgarın etkisiyle etrafa saçılan polenlerin, alerjik hastalıkları, astım ve nefes darlığı...

KARS (AA) - Yaz mevsiminde kavak ağaçlarında oluşan ve rüzgarın etkisiyle etrafa saçılan polenlerin, alerjik hastalıkları, astım ve nefes darlığı gibi şikayeti olanları olumsuz etkilediği belirtildi.

Sarıkamış Devlet Hastanesi Uzman Doktoru Tolga Önder, yaptığı açıklamada, yaz mevsimiyle alerjik hastalıklarda artış görüldüğünü belirterek, vatandaşların dikkatli olmalarını söyledi.

Alerjik hastalıkları olanlarda yaz dönemlerinde burun akıntısı ve tıkanıklığı ile kaşıntı, gözde yaşarma, nefes darlığı gibi şikayetlerin arttığını vurgulayan Önder, şunları kaydetti:

"Polenler, bitkilerin erkek tohumlarıdır. Polenler havada bulutlar halinde rüzgarın da etkisiyle yüzlerce kilometre öteye taşınabilirler. Sıcak , kuru ve rüzgarlı havada polen miktarı artar, yağmurlu havada ise azalır. Her bitkinin polen oluşturma dönemi de farklılık gösterir. Bu nedenle öncelikle hastaların alerjilerinin neye karşı olduğu tespit edilerek, verilen ilaçları polen mevsimi boyunca düzenli almaları hastaların şikayetlerinin düzelmesi açısından son derece önemlidir. Polen mevsiminde evlerin pencerelerinin kapalı tutulması o süre zarfında hastayı koruyacaktır. Hastalar bu mevsimde ilaçlarını düzenli olarak kullanmalılar. İlaçlar düzenli olarak alınır ve çevresel faktörlere de dikkat edilirse hastalar şikayetlerini atlatabilirler. Ayrıca polen aşısıyla da hastaların bu şikayetlerden tamamen kurtulmaları mümkündür."


  ETİKETLER:

  Erkek

  ,

  derece

  ,

  Karşı

  ,

  sıcak