Prof. Dr. Sönmez'in silahlı saldırıya uğraması

Prof. Dr. Sönmez'in silahlı saldırıya uğraması
Prof. Dr. Sönmez'in silahlı saldırıya uğraması
- Prof. Dr. Bingür Sönmez'in silahla yaralanmasına ilişkin eski Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen ile yeğeni Özcan Taş'ın yargılanmasına devam edildi - Sanıkların avukatı Alkan: "Bizim adli tıp raporlarına yönelik daha önce itirazlarımız vardı. İtirazlarımızı bugün kabul edip dosyayı adli tıpa gönderme kararı aldılar"

KARS (AA) - Prof. Dr. Bingür Sönmez'in silahla yaralanmasına ilişkin hakkında 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenen eski Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen ile 6,5 yıldan 8 yıla kadar hapsi istenen yeğeni Özcan Taş'ın yargılanmasına devam edildi.

Kars Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu yargılanan sanıklar Özbilen ve Taş ile sanık avukatları Aydın Alkan ve İbrahim Baştimar katıldı. Sönmez'in avukatları Necati Bölükbaşı ve Erkan Karagöz ise davaya katılmadı.

Sanık Özbilen, önceki duruşmalarda yaptığı savunmanın aynen geçerli olduğunu belirterek, "Avukatlarımın da savunmalarına katılıyorum. Tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Avukatların, Prof. Dr. Sönmez'in daha önce aldığı adli tıp raporuna yönelik yaptığı itirazları mahkeme heyeti tarafından kabul edilerek, dosyanın yeniden adli tıpa gönderilmesine karar verildi.

Duruşma 26 Mayıs'a erteledi.

Sanıkların avukatı Alkan, duruşma çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin bazı taleplerini kabul ettiğini, 26 Mayıs'ta yapılacak duruşmada bir karar çıkabileceğini söyledi.

"Bizim adli tıp raporlarına yönelik daha önce itirazlarımız vardı. İtirazlarımızı bugün kabul edip, dosyayı adli tıpa gönderme kararı aldılar" diyen Alkan, mütalaanın okuduğunu ancak dosyada özellikle kendi taleplerinin gerekleri yerine getirildikten sonra savcının mütalaasının değişebileceğini ifade etti.

Savcının mütalaasına karşı süre istediklerini vurgulayan Alkan, "Savunmalarımızı bir sonraki celsede vereceğiz. Dosyanın artık karar aşaması için biz de yardımcı olacağız" diye konuştu.

Bir gazetecinin, Bingür Sönmez'in avukatlarının davaya katılmayarak, şikayetlerinden vazgeçtikleri yönündeki sorusunu Alkan, ''Kamu davasıdır. Bingür bey şikayetinden vazgeçse de vazgeçmese de kamu davası olduğu için mahkeme zaten yargılamayı resen yürütmektedir. Şikayetinden vazgeçmesinin davaya çok fazla bir katkısı yok. Ancak şikayetinden vazgeçtiği için biz memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz ve kendisine teşekkürümüzü buradan iletiyoruz" şeklinde yanıtladı.

Avukat Alkan, gazetecilerin Özbilen'in Sönmez'den özür dilediğine dair basında haberlerin yer aldığı yönündeki soruyu, şöyle yanıtladı:

"Ona ilişkin bizim bir malumatımız yok. Ancak müvekkilimizin olaydan dolayı üzüntüsünü ifade eden bir mektup gönderdiğini duyduk. Pişmanlık duyup duymadığını, olaydan dolayı özür dileyip dilemediği hususunda bizim bir malumatımız bir bilgimiz yok. Mektubu kendisine gönderdiğini bize beyan etti ancak mektubun içeriğinden bize bahsetmedi.''

- Olay

Eski Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, 24 Ağustos 2014'te kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'i ilçe meydanında silahla yaraladığı iddiasıyla, yeğeni Özcan Taş da olayın hemen ardından Sönmez'e tekme attığı iddiasıyla soruşturmanın devamında tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

- İddianameden

Kars Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, Özbilen'in ''Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs'' suçundan 13 yıldan 20 yıla, Taş'ın da ''Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs suçuna yardım etmekten'' 6,5 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.