Sarıçam kozalaklarının tohumlarından orman kurulucak

Sarıçam kozalaklarının tohumlarından orman kurulucak
Sarıçam kozalaklarının tohumlarından orman kurulucak
- Sarıkamış ilçesinde bulunan sarıçamların tohumluk kozalakları toplanarak, yeni bölgelerde ormanlar kurulacak - Sarıkamış Orman İşletme Şefi Arifoğulları: "Doğu Anadolu Bölgesi'nde yalnızca Kars, Sarıkamış değil, Erzurum, Erzincan, Ardahan, Ağrı, Iğdır gibi birçok il ve ilçedeki boş araziler bu fidanlarla dolacak. Tabi bunu yaparken orman köylülerine de kış öncesinde ek bir kazanç sağlıyoruz."

KARS (AA) - Sarıkamış ormanlarının sarıçamlarının kozalakları, "Sarıçam Ormanı" kurulması amacıyla toplanarak depolanıyor.

İlçeye bağlı Hamamlı, Mescitli, Çamyazı bölgesine ait ormanlık alanda, orman köylüleri tarafından toplanan tohumluk sarıçam kozalakları, Doğu Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde milli servete katkı sağmak amacıyla ormanlar oluşturulacak.

Sarıkamış Orman İşletme Şefi Şener Arifoğulları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sarıçam fidanı elde etmek için sonbahar mevsiminde tohumluk yaş kozalak toplatılmasına başlandığını söyledi.

Toplanan sarıçam kozalaklarından Doğu Anadolu Bölgesin'in çeşitli yerlerine orman kurulacağını belirten Arifoğulları, şöyle konuştu:

"Kozalakları topladıktan sonra atölyede işleyerek içindeki tohumları çıkartıyoruz. İlk bahar mevsiminde doğal gençleştirme sahalarımıza serperek, ya da çizgi ekim yöntemiyle ekerek kaliteli ormanlar elde etmeye çalışıyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi'nde yalnızca Kars, Sarıkamış değil, Erzurum, Erzincan, Ardahan, Ağrı, Iğdır gibi birçok il ve ilçedeki boş araziler bu fidanlarla dolacak. Tabi bunu yaparken orman köylülerine de kış öncesinde ek bir kazanç sağlıyoruz. Köylüler, evlerine yakın bölgede ormanlık alan içinde topladıkları kozalakların kilosunu 3 liradan bize satarak, günlük ortalama 40 ila 50 lira arasında para kazanıyor. Bu da onları mutlu ediyor."

Köylülerden Reşat Çamlı ise günde ortalama kişi başına 10-15 kilogram kozalak topladıklarını dile getirdi.

Kış mevsimi öncesinde kozalak toplayarak günlük 40 ila 50 lira kazandıklarını ifade eden Çamlı, "Orman köylüsü olarak ek bir gelir elde ediyoruz. Sarıkamış'ta ormanlık alanda yaklaşık 10 ton tohumluk kozalak toplanması planlanıyor" diye konuştu.