Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı

Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı
Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı
- Sarıkamış şehitleri anısına yapılan "Ver Elini Sarıkamış" klibinin çekimleri bitti

KARS (AA) - Türk Halk Müziği sanatçısı Uğur Demirci, Sarıkamış şehitleri anısına "Ver Elini Sarıkamış" adlı ağıtın klip çekimlerini tamamladı.

Demirci, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı dolayısıyla söz ve müziği Karslı aşık Mürsel Sinan'a ait ağıt için çektikleri klibi tamamladıklarını belirtti.

"Ver Elini Sarıkamış" adlı ağıtın klip yönetmenliğini kendisinin yaptığını ifade eden Demirci, çekimlerin Kars-Sarıkamış bölgesinde değişik mekanlarda 15 gün sürdüğünü dile getirdi.

Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılında " Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" anma etkinliğine katılarak 8,5 kilometre yürüdüğünü anlatan Demirci, Sarıkamışlı olmanın gururunu taşıdığını belirtti.

Demirci, Sarıkamış'ta doğup büyüyen ve bu topraklardan beslenen birisi olarak şühedaya minnet ve saygı için kendisini sorumlu hissettiğini vurgulayarak, "Bizler, onların sayesinde vatan sahibi olmuş, özgür biçimde şerefimizle yaşama hakkı elde etmişiz. Onları unutmamak, unutturmamak için, ruhlarını şad etmek adına, bu tür kültürel çalışmalar yaparak genç nesillerin de hafızlarında çentik oluşturmayı amaçlıyoruz. İnşallah bundan sonra uluslararası boyutlarda Sarıkamış şehitlerini anlatan projeler üreteceğiz" diye konuştu.

Uğur Demirci, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteğiyle geçen yıl Çanakkale ve Sarıkamış'ta 1914-1915 yıllarında yaşanan olayları anlatan "Sarıkamış-Çanakkale Omuz Omuza" adlı klibi çekmişti.