Sarıkamış şehitleri anılıyor

Sarıkamış şehitleri anılıyor
Sarıkamış şehitleri anılıyor
- Kars Serhat Boyları Derneği üyeleri, Sarıkamış Harekatı sırasında şehit düşen 90 bin asker için saygı nöbetine başladı

KARS (AA) - Kars Serhat Boyları Derneği üyeleri, Türk dünyasından gelen temsilcilerle, Sarıkamış Harekatı sırasında şehit düşen 90 bin asker için saygı nöbeti tutmaya başladı.

İlçe girişine Türkistan Çadırı kuran dernek üyeleri, 16 ülkeden gelen temsilcilerle yaktıkları ateşin etrafında nöbetlerine devam ediyor.

Kars Serhat Boyları Derneği Genel Başkanı Muharrem Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak bu etkinliğin beşincisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türk dünyasından gelenlerle birlikte Sarıkamış şehitleri için saygı nöbeti tuttuklarını ifade eden Yıldız, "100. yıla yakışır şekilde bir Türkistan Çadırı hazırladık. 16 ülkeden gelen davetlilerimizle nöbetimiz devam ediyor. Saatlerce burada olacağız" dedi.

Nöbetin ardından, yarın sabah gerçekleştirilecek anma yürüyüşüne katılacaklarını kaydeden Yıldız, şunları kaydetti:

"Sarıkamış şehitlerimizin amaçları arasında  Anadolu 'da işgal altında bulunan toprakları kurtardıktan sonra Kafkaslara ve Orta Asya'ya geçmek vardı. 'Turan' dediğimiz yerler de vardı. Sarıkamış şehitlerimiz oralara gidememişlerdi, burada şehit olmuşlardı. Biz de onların  gidemedikleri yerlerden birer temsilciyi davet edelim, yaktığımız ateşin etrafında toplanalım dedik Şu anda onu gerçekleştiriyoruz." 

Nöbete, Nogay, Ahıska, Borçalı, Azerbaycan, Kırım, Tatar ve Özbek Türkleri de katılıyor.


  ETİKETLER:

  Azerbaycan

  ,

  Anadolu

  ,

  şehit

  ,

  Asker

  ,

  Sabah

  ,

  Asya

  ,

  ilçe