Sarıkamış şehitleri anılıyor

Sarıkamış şehitleri anılıyor
Sarıkamış şehitleri anılıyor
- TBMM Başkanı Çiçek: "Düşüncelerimiz, kanaatlerimiz, fikirlerimiz ne olursa olsun hepimiz bu ülkenin aziz varlıkları olduğumuzu, Türkiye Cumhuriyeti'nin saygıdeğer vatandaşları olduğumuzu bilerek nefret söylemlerinden, yanlış bir kısım davranışlardan, yanlış anlamalardan ve birbirimize saygısızlık olarak ifade edilebilecek sözlerden ve davranışlardan kaçınalım. Belki şehitlerimizin ruhu o zaman daha şad olmuş olur"

KARS (AA) - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Düşüncelerimiz, kanaatlerimiz, fikirlerimiz ne olursa olsun hepimiz bu ülkenin aziz varlıkları olduğumuzu, Türkiye Cumhuriyeti'nin saygıdeğer vatandaşları olduğumuzu bilerek nefret söylemlerinden, yanlış bir kısım davranışlardan, yanlış anlamalardan ve birbirimize saygısızlık olarak ifade edilebilecek sözlerden ve davranışlardan kaçınalım. Belki şehitlerimizin ruhu o zaman daha şad olmuş olur" dedi.

Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı anma etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" anma yürüyüşüne katılan TBMM Başkanı Çiçek, yürüyüş esnasında gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM olarak, şehitlere olan borçlarını bir nebze olsun ödeyebilmek ve aziz hatıralarını yad etmek için törenlere katıldıklarını söyledi.

Muhteşem, heyecan verici ve gelecek adına umut verici bir katılım olduğunu ifade eden Çiçek, "Gelirken yolda arabalardan da gördük. Türkiye'nin çok uzak yerlerinden, İstanbul 'dan, Çorum'dan, Erciş'ten birçok yerden gelmişler, katılmışlar. İnanıyorum ki birçok vatandaşımız da bulundukları yerlerden gönülleriyle, dualarıyla bu törenlere iştirak ediyorlar" diye konuştu.

Bu tür değerlere sahip çıkılarak millet olunduğuna işaret eden Çiçek, bir gazetecinin, "Eksi 10 derece ama hiç kimse üşümüyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" yönündeki sorusuna şu yanıtı verdi:

"İnşallah içimizin sıcaklığı ısıtıyordur ama şehitlerimizin şehit olduğu yıllarda eksi 10 değildi, çok düşük soğuklar vardı eksi 30, eksi 40 derece. Biz üşümüyoruz çünkü ayağımızda ayakkabılar, sırtımızda palto ve pardösü var. Tabii ki aziz şehitlerimizin çoğunun ayağında çarık bile yoktu. Sarılacakları battaniye yoktu. Geçmiş hatıralara ve fotoğraflara baktığımızda birbirlerine sarılarak bu dağlarda mücadele vermiş kahramanlar bunlar."

Çiçek, şehitlere layık olmayı temenni ederek, şöyle devam etti:

"Bütün mesele bugünleri iyi anlamak. Sadece bugün kutlayıp gitmek değil, onların mirasına sahip çıkmak ve onların bize bıraktığı mirası gelecek nesillere katlayarak aktarmaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bugünler bizim, birliğimizi, beraberliğimizi pekiştirmeli, birbirimizi iyi anlamalıyız. Hepimiz birbirimize lazımız. Bu ülkenin her insanı değerli bir hazine ve kıymettir. Ne olur, bütün bir yıl yapamıyorsak bile senede bir gün veya bu günlerde birbirimize hoşgörüyle, saygıyla bakalım. Düşüncelerimiz, kanaatlerimiz, fikirlerimiz ne olursa olsun hepimiz bu ülkenin aziz varlıkları olduğumuzu, Türkiye Cumhuriyeti'nin saygıdeğer vatandaşları olduğumuzu bilerek nefret söylemlerinden, yanlış bir kısım davranışlardan, yanlış anlamalardan ve birbirimize saygısızlık olarak ifade edilebilecek sözlerden ve davranışlardan kaçınalım. Belki şehitlerimizin ruhu o zaman daha şad olmuş olur."

-"Biz şehitlerimize karşı böyle bir saygısızlığı yapmayız"

Çiçek, yürüyüşe katılan bir grubun programın geç başladığını iddia ederek, tepki göstermesine ilişkin de şunları kaydetti:

"Türkiye'nin muhtelif yerlerinden büyük bir heyecanla buraya gelen vatandaşlarımız var. Sabah 08.00'de, 08.30'da, 09.00'da. Hala geliyorlar. Valilik yürüyüş programını bakanlığımızla da görüşerek saat 10.30'da başlatıyor. Dolayısıyla resmen davet edilenlerin 10.30'da burada olması gerekiyor. Bir yanlış anlama ya da birilerinin yanlış söylemiyle benim geç kaldığımdan bahisle programın geç başlatıldığı kesinlikle doğru değil. Herkes biliyor, sizler de gördünüz, ben vaktinde geldim. Böylesine aziz ve mübarek bir günde en azından yanlış değerlendirmelerle birbirimizi incitmeyelim. Tüm vatandaşlarımızın gözü, kulağı, kalbi burada. Biz şehitlerimize karşı böyle bir saygısızlığı yapmayız. Muhtelif yerlerden gelen vatandaşlarımızın birlikte yürümelerinin temini için, vesaire tedbirler için valilik saat 10.30 itibarıyla yürüyüşün başlamasını kararlaştırmış. Bir kısım vatandaşlarımız, kendiliğinden katılanlar programı bilmediği için yanlış değerlendirmeler yapabiliyorlar. Buna hassaten rica ediyorum, doğru bilgi budur. Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin."