Sarıkamış şehitleri anılıyor

Sarıkamış şehitleri anılıyor
Sarıkamış şehitleri anılıyor
- Türk Kızılayı Genel Müdürü Güllüoğlu: "Tepenin en üstünde kurulan çadırda 18 bin kişiye çorba ikramında bulunduk. Tören alanına kurduğumuz çadırda da 18 bin kişiye etli pilav ve çorba ikram ettik"

KARS (AA) - Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, " Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" etkinliğine katılan 36 bin kişiye çorba, 18 bin kişiye de etli pilav ikram ettiklerini belirtti.

Güllüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı olarak yıllardır Sarıkamış'ta olduklarını vurgulayarak, ömürleri olduğu ve kurumları ayakta kaldığı müddetçe bu etkinliğe gereken desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

Türk Kızılayı'nın isminin, kurulduğu dönemde "Hasta ve Yaralı Askerlere Yardım Cemiyeti" olduğunu hatırlatan Güllüoğlu, "Kızılay, gerek 1. Dünya Savaşı'nda, gerek Kurtuluş Savaşı'nda ve daha öncesinde Kırım Savaşı'ndan başlayarak hep bu milletin ve ordunun yanında oldu. Bu anma etkinliklerine gitgide çok daha fazla insan ilgi gösteriyor" dedi.

Güllüoğlu, şehitlerin çektiği sıkıntıların hatırlanması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"1. Dünya Savaşı'nı, şehitleri, o dönemki koşullardan bugüne gelmeyi hatırlamak lazım diye düşünüyoruz. O yüzden Çanakkale gibi Sarıkamış'ı da yad edelim istiyoruz. Biz de buradayız.  İnşallah daha nice seneler burada olmaya çalışacağız. Yemek ikramımız oldu. Yokuşun tepesinde çorba ikramımız oldu. En azından buraya gelenlerin içini ısıtalım diyoruz. Onlar şehitlerimizi hatırlarken yanlarında olduğumuzu bilsinler istiyoruz. Tepenin en üstünde kurulan çadırda 18 bin kişiye çorba ikramında bulunduk. Tören alanına kurduğumuz çadırda da 18 bin kişiye etli pilav ve çorba ikram ettik."