Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Gök:

Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Gök:
Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Gök:
- "Bu yıl büyükbaş hayvan fiyatlarının artması nedeniyle vatandaşlar kurbanlık tercihlerini küçükbaş hayvandan yana kullanıyor"

KARS (AA) - Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesim Gök, bu yıl büyükbaş hayvan fiyatlarının artması nedeniyle vatandaşların kurbanlık tercihini küçükbaş hayvandan yana kullandığını bildirdi.

Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle son altı ay içinde kırmızı et fiyatlarında görülen artışın büyükbaş kurbanlık fiyatlarına yansıdığını söyledi.

Buna bağlı olarak küçükbaş hayvanlara talebin arttığını ifade eden Gök, şöyle konuştu:

"Bayram yaklaştıkça hayvan pazarlarında kurban satıcılarıyla ve vatandaşlarla yaptığımız görüşmelerde küçükbaşların daha çok satıldığını öğrendik. Son yıllarda küçükbaş hayvanlar rağbet görmediği için kimse beslemiyordu. Ancak büyükbaşlardaki artış besicileri küçükbaşa yöneltti. Aslında böyle olması iyi oldu. Çünkü bölgemizde koyun, keçi, koç bulamıyorduk. Geçen yıl 5 bin lira olan büyükbaş, bu yıl 6 bin 250 liraya satılıyor. Yani yüzde 25 oranında zamlı olarak satışa sunuluyor. Küçükbaşlarda ise artış oranı sadece yüzde 5 civarında. Bu nedenle vatandaşlar 400 ile bin 200 lira arasında küçükbaş kurban alma şansını daha fazla buldukları için küçükbaşlar daha çok satılıyor."


  ETİKETLER:

  Kırmızı

  ,

  Hayvanlar

  ,

  Ziraat

  ,

  Kurban

  ,

  lira

  ,

  keçi