Sarıkamış'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılı

Sarıkamış'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılı
Sarıkamış'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılı
KARS (AA) - Sarıkamış'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.Sarıkamış'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95....

KARS (AA) - Sarıkamış'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Sarıkamış'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılı dolayısıyla Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi. 

Törende, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Garnizon ve 9. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Yetgin ile Belediye Başkanı Göksal Toksoy tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. 

Sarıkamış Belediye Başkanı Toksoy, törende yaptığı konuşmada, Sarıkamış'ın Türk tarihin en hüzünlü en dramatik bölümü olmasının yanı sıra Türk yiğitlerinin varoluş destanı olduğunu belirtti.

Sarıkamış'ın, cesaret, kararlılık, azim ve emre itaatin çelikleşmiş ifadesi olduğunu dile getiren Toksoy, şunları kaydetti:

"Sarıkamış, vatanın, bayrağın, toprağın, kanın, namusun, şerefin, ulvileştiği yerdir. Sarıkamış, şehitlerin buluştuğu, meleklerin uçuştuğu, nurun arşa ulaştığı kutsi bir mekandır. Türk insanı bugün bu kutsi topraklarda hür, başı dik ve gururla yaşıyorsa bu 95 yıl önce Sarıkamış'ta, Çanakkale'de, Anafartalar'da çarpışan şehit ve gazi olan tarih yazan insanlar sayesindedir. Bu aziz insanların bizlerden ve gelecek kuşaklardan beklentileri, hayırla yad edilmek, birlik ve beraber içinde bıraktıkları kutsal emanete sahip çıkılmasıdır."

Törene, kurum amirleri, askeri ve sivil erkan, siyasi parti temsilcileri,  AK Parti Kars milletvekili adayları Ahmet Aslan, Selahattin Beyribey ve Suat Ögel ile öğrenci ve vatandaşlar da katıldı.

Kutlama programı kapsamında ayrıca Kazım Karabekir Paşa Camisi'nde şehitler için mevlit okutuldu.