Sarıkamış'ta "kış turizm" toplantısı

Sarıkamış'ta "kış turizm" toplantısı
Sarıkamış'ta "kış turizm" toplantısı
KARS (AA) - Sarıkamış Turizm Derneği (SATURDER) Başkanı Mir Hasan Taş başkanlığında, Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki bir otelde olağan yönetim kurulu...

KARS (AA) - Sarıkamış Turizm Derneği (SATURDER) Başkanı Mir Hasan Taş başkanlığında, Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki bir otelde olağan yönetim kurulu toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilçenin turizm potansiyeli, yapılan faaliyetler ve acil yapılması planlanan konular ele alındı.

Taş, konuşmasında, turizmin gelişmesi yönünde çok büyük eksiklerin olduğunu belirterek, kamu ve özel sektör olarak bir an önce bu konuların hayata geçmesi gerektiğini söyledi.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında 2015 yılı Uluslararası Turizm Fuarına (EMİTT) katıldıklarını anımsatan Taş, bu fuarda istenilen düzeyde çalışma yapılmadığını belirtti.

Oteller olarak uygun stantta olmadıklarını düşündüklerini kaydeden Taş, ziyarete gelen acentelerle rahat görüşemediklerini belirtti.

Taş, "Önümüzdeki yıl ilçedeki otel işletmecileri olarak, acente veya otellerin bulunduğu salonda stant oluşturulmasını düşünüyoruz. Otellerimizde geçmiş yıllara göre doluluk oranı düşük seviyede seyrediyor. Müşteri ve diğer acentelerle yaptığımız görüşmelerde, uçak fiyatlarının yüksekliği buna gerekçe gösteriliyor. Bu hem işletmecilere hem de ilçeye büyük zarar vermekte" diye konuştu.

Dernek olarak her otelde masa oluşturup, uçak sefer saatleri ve fiyatları konusunda misafirlerle anket yapacaklarını ve toplanacak anket formlarıyla ilgili bakanlıklara müracaat edeceklerini belirten Taş, bu sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

Önümüzdeki mart ve nisan aylarında Azerbaycan ve İran'da düzenlenecek fuarlara katılacaklarını ifade eden Taş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlçenin tüm otellerini kapsayacak tanıtım çalışması yapacağız. Bu çekim ekibiyle Türkçe-İngilizce ve Rusça bir kitap hazırlayacağız. Ayrıca broşür, cd, dergi, hazırlıklarına başladık. Geçtiğimiz ay Eksi 36 Off Road Derneği ile düzenlediğimiz Off-Road yarışları gibi, ulusal anlamda ilçemizi tanıtan organizasyonlar yapmak ve bu organizasyonları geleneksel hale getirmek istiyoruz. Valimiz, kaymakamımız, belediye başkanımız, kamu kurumları ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin desteğiyle bu sorunları kısa sürede aşacağımızı düşünüyorum."