Sarıkamış'ta "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri

Sarıkamış'ta "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri
Sarıkamış'ta "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri
KARS (AA) - Sarıkamış ilçesinde "İslam'da Birlikte Yaşama Ahlakı" konulu konferans düzenlendi.Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Anadolu...

KARS (AA) - Sarıkamış ilçesinde " İslam 'da Birlikte Yaşama Ahlakı" konulu konferans düzenlendi.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin organize ettiği program, Sarıkamış Halk Eğitimi Merkezi Salonu'nda Kur'an-ı tilavetiyle başladı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Koç, yaptığı konuşmada, Hz. Peygamber dönemindeki birlikte yaşama ahlakının önemine değinerek, Hz. Peygamberin birlikte yaşamanın vazgeçilmez unsurları olan barışı, affı, rahmeti ve merhameti, mücerret bir iddia ve söz olmaktan çıkarıp yaşanılan bir gerçekliğe dönüştürdüğünü söyledi.

Hz. Peygamberin rahmet ve merhamet peygamberi olarak gönderildiğini ifade eden Koç, şunları kaydetti:

"O hiç kimseyi ayıplamamış, kötülüğe kötülükle karşılık vermemiş ve nefsi için intikam almamıştır. Etrafındakileri hiç incitmemiş, kendisinden talepte bulunanı geri çevirmemişti. Peygamberimiz, 'İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek anlamda iman etmiş olamazsınız' buyurarak sevgiyi ve imanı toplumsal barışın, birlikte yaşamanın temel taşı yapmıştır."

Okul Müdürü Binali Koçoğlu da Hz. Peygamberi anmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, etkinliklere katkı sunanlara teşekkür etti.

Şiirlerin okunduğu, semazen gösterisinin yapıldığı programda, okulararası hadis okuma ve ezberleme yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.