Sarıkamış'ta öğrenciler, engellilerle empati kurdu

Sarıkamış'ta öğrenciler, engellilerle empati kurdu
Sarıkamış'ta öğrenciler, engellilerle empati kurdu
KARS (AA) - Sarıkamış ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Fevzi Çakmak İlkokulu'nda düzenlenen etkinlikte, öğrenciler, gözleri ve...

KARS (AA) - Sarıkamış ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Fevzi Çakmak İlkokulu'nda düzenlenen etkinlikte, öğrenciler, gözleri ve ağızlarıyla kulaklarını kapatarak, görme ve işitme engellileri anlamaya çalıştı. 

Fevzi Çakmak İlkokulu'nda sınıf öğretmeni Seda Akdoğan koordinesinde yürütülen "Empati Kur Engellileri Anla" projesi, olumsuz hava koşullarına rağmen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde hayata geçirildi. 

Öğrenciler, okul bahçesinin karla kaplı olması ve hava sıcaklığının sıfırın altında 7 derece olmasına aldırış etmeden gözleri ile ağız ve kulaklarını kapatarak, görme ve işitme engellilerin yaşamlarını anlamaya çalıştı. 

Etkinlikte gözlerini fularla bağladıktan sonra sopalarla yön bulmaya çalışan öğrenciler, daha sonra ağız ve kulaklarını kapatarak, iletişim kurmaya çalıştı. 

Okul Müdürü Necife Kader Polat, yaptığı açıklamada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle öğrencilerle engellileri anlamak adına empati yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Her insanın engelli olmaya aday olduğun işaret eden Polat, şunları kaydetti:

"Dünya Engeliler Gününde Fevzi Çakmak İlkokulu olarak engelli kardeşlerimizi unutmadık. Onların neler yaşadığını anlamak adına öğrencilerimiz empati kursun istedik. Kimi öğrencimiz görme, kimisi işitme engellilerimizi canlandırarak en azından hissetmiş oldular. Öğrencilerimize engelli olan insanlara karşı bakış açısını ve daha duyarlı olmalarını göstermek için farkındalık oluşturmaya çalıştık."