Sarıkamış'ta soba bacalarının temizlenmesine yönelik uyarı

Sarıkamış'ta soba bacalarının temizlenmesine yönelik uyarı
Sarıkamış'ta soba bacalarının temizlenmesine yönelik uyarı
KARS (AA) - Sarıkamış Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, yaklaşan kış mevsimi öncesinde vatandaşlara karbonmonoksit zehirlenmeleri ve yangınlara yol...

KARS (AA) - Sarıkamış Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, yaklaşan kış mevsimi öncesinde vatandaşlara karbonmonoksit zehirlenmeleri ve yangınlara yol açan bacaların temizletilmesi uyarısında bulundu.

Fen İşleri Müdürü Muhammed Budak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların soğumasını beklemeden vatandaşların mutlaka bacalarını temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmaması gerektiğini söyledi.

Yapılan araştırmalara göre karbonmonoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümünü bacaların tıkanması sonucu meydana geldiğini belirten Budak, şöyle konuştu:

"Yılda en az bir kere daire ve apartmanlarda bacaların temizletilmesi insan sağlığı açısından, büyük önem arz etmektedir. Bacaların normal soba, doğalgaz ya da katı yakıtlı olması fark etmez. Sarıkamış yerleşim birimi olarak 2 bin 150 rakımda bulunduğu için doğal olarak oksijen oranı daha az bulunuyor, bu da önemli bir faktör. Dolayısıyla bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız daha dikkatli, daha titiz davranması lazım. Baca temizliği ehil olan kişilere yaptırılması gerekir. Ayrıca biz fen işleri ve itfaiye olarak vatandaşlara her türlü katkı ve desteği sağlıyoruz."


    ETİKETLER:

    Daire

    ,

    kış