Sarıkamış'ta tören alanı çalışmaları

Sarıkamış'ta tören alanı çalışmaları
Sarıkamış'ta tören alanı çalışmaları
KARS (AA) - Kars'ta "Sarıkamış Şehitleri Tören Alanı Kafkas Cephesi Araştırma ve Karşılama Merkezi" inşaatının temel kazma çalışmalarına...

KARS (AA) - Kars'ta "Sarıkamış Şehitleri Tören Alanı Kafkas Cephesi Araştırma ve Karşılama Merkezi" inşaatının temel kazma çalışmalarına başlandı.

Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, Erzurum Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Ahmet Akkiprik, Kars Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Murat Doğanay ile alanda inceleme yaparak yetkililerden bilgi aldı.

Toksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstasyon Mahallesi'nde "Sosyo-Kültürel Tesis Alanı" olarak planlanan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen alanda temel kazma çalışmalarının başladığını söyledi.

Projenin yaklaşık 41 bin metrekarelik alanda gerçekleştirileğini belirten Toksoy, şunları kaydetti:

"Projenin toplam inşaat alanı ise 11 bin 171 metrekarelik alan içinde yer alacak. Sarıkamış harekatından kalan hatıra, belge ve savaş malzemelerini sergileneceği bir alanla, araştırmaların yapılabileceği bir kütüphaneyi bünyesinde barındıracak olan 'Sarıkamış Harekatı Tanıtım, Araştırma ve Sergileme Salonu' yaklaşık bin 973 metrekare alan içinde olacak. Ayrıca 350 kişi kapasiteli şehrin ihtiyaçlarını da karşılayacak, gerektiğinde sinema gösterimi de yapılabilecek çok maksatlı şekilde projelendirilmiş konferans salonu da bulunacak. Bodrum, zemin ve asma kat olmak üzere 3 katlı olarak tasarlanan binada bir de mescit yer alacak. Tamamlandığında Sarıkamış, Çanakkale'de olduğu gibi 12 ay süreyle yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayacak. Özellikle inanç turizmi kapsamında önemli ekonomik katkı sağlayacağını düşünüyorum."