Sarıkamış'ta yaban hayatına esnaf sahip çıktı

Sarıkamış'ta yaban hayatına esnaf sahip çıktı
Sarıkamış'ta yaban hayatına esnaf sahip çıktı
- Kış mevsiminin çetin geçtiği Sarıkamış'ta, şehir merkezinin dışındaki bir lokanta sahibi, yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayatı için her akşam işyerinin çöp konteynerinin yanına bıraktığı yiyecekler, ormanlık alandan gelen ayıların yaşımını kolaylaştırıyor - Lokanta sahibi Erol: "Hayvanlar için her akşam temizlenen balık atıkları ve ekmek kırıntılarını çöpün kenarına bırakıyoruz ayı da gelip burada karnını doyuruyor"

KARS (AA) - Türkiye'de kış mevsiminin en sert geçtiği yerlerden olan Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, bir lokanta sahibi akşamları çöp konteynerinin yanına bıraktığı yiyeceklerle yaban hayatına sahip çıktı. 

Sarıçam ormanlarıyla kaplı Sarıkamış ilçesi, zengin yaban hayatıyla da dikkati çekiyor. Çok sayıda yaban hayvanın yaşadığı Sarıkamış ormanlarında yaklaşan kış mevsimiyle yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlara, ormanlık alanlara yakın bölgedeki duyarlı vatandaşlar sahip çıkıyor. 

İlçe merkezine 5 kilometre mesafede lokanta işletmeciliği yapan Medeni Erol da yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için her akşam işyerinin çöp konteynerinin yanına bıraktığı yiyeceklerle bölgedeki ayıların yaşımını kolaylaştırıyor. 

Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların soğumasıyla yaban hayvanlarının ormanda yiyecek bulmakta zorlandığını söyledi. 

Yaban hayatının korunması gerektiğini ve bunun için çalıştığını ifade eden Erol, şunları kaydetti: 

"Biz doğayı seviyoruz, zarar vermiyoruz. Hayvanlar için her akşam temizlenen balık atıkları ve ekmek kırıntılarını çöpün kenarına bırakıyoruz ayı da gelip burada karnını doyuruyor. Kış yaklaştığı için yaban hayvanları bir şey bulamıyor. Yabani meyveler bitti. Biz de kış süresince çöp konteynerine yiyecek bırakacağız. Yaz mevsimi geldiğinde yaban hayvanları zaten bu bölgeye gelmiyor."