Sebze ve meyvelerini balkonda yetiştiriyor

Sebze ve meyvelerini balkonda yetiştiriyor
Sebze ve meyvelerini balkonda yetiştiriyor
KARS (AA) - Sarıkamış ilçesinde yaşayan yaşlı kadın, ihtiyacı olan sebze ve meyveleri balkonunda yetiştiriyor.İlçenin İnönü Mahallesi'nde dört katlı...

KARS (AA) - Sarıkamış ilçesinde yaşayan yaşlı kadın , ihtiyacı olan sebze ve meyveleri balkonunda yetiştiriyor.

İlçenin İnönü Mahallesi'nde dört katlı bir apartmanın en üst katında oturan 70 yaşındaki Makbule Cellat, balkonda saksı, kasa ve damacana kabında sebze ve meyve yetiştiriyor.

Cellat, evinin balkonuna getirdiği toprağı, sebze kasaları, saksı ve damacanalara doldurarak, çilek, fasulye, domates, nane, lahana, elma, ayva, şeftali ve dut yetiştiriyor.

Cellat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organik olarak yetiştirdiği ürünlerin bakımını düzenli olarak yaptığını söyledi.

Artvin Yusufeli ilçesinden 40 yıl önce Sarıkamış'a geldiğini, Yusufeli'nde kaldığı sürede bağ ve bostanlarda her türlü sebze ve meyveyi yetiştirdiğini anımsatan Cellat, şunları ifade etti:

"Sarıkamış'a geldikten sonra topraktan uzaklaşmak beni oldukça üzmüştü. Ancak sonradan ufak tefek kasalarda sebze yetiştirmeye başladım. Son yıllarda bu yetiştirme işini biraz daha büyüttüm. Mesela karadut ağacı yetiştirdim. İki yıldır emek verdiğim karadut ağacı ilk meyvesini verdi. Bu nedenle çok mutlu oldum.  Hava soğuk olduğunda meyveleri evin içine aldım, sıcak olduğunda balkona çıkardım. Ayva, elma ve şeftali ağaçlarından da bu sene ürün bekliyorum. Sarıkamış soğuk olabilir ama yapabilirsen her şey yetişir. Bahçesi olmayan kadınlar benim yaptığım yöntemi uygulayarak sebze ve meyve yetiştirebilir."


  ETİKETLER:

  Artvin

  ,

  Kadın

  ,

  Hava

  ,

  sıcak