SERKA İstanbul'daki yatırımcılarla buluştu

SERKA İstanbul'daki yatırımcılarla buluştu
SERKA İstanbul'daki yatırımcılarla buluştu
ERZURUM (AA) - Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), İstanbul'da bulunan yatırımcılara Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerinin son yıllardaki gelişimini ve...

ERZURUM (AA) - Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), İstanbul 'da bulunan yatırımcılara Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerinin son yıllardaki gelişimini ve güncel yatırım ortamını anlatmak amacıyla toplantı düzenledi.

Bir otelde düzenlenen toplantıya SERKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, Yönetim Kurulu Üyesi Kars Valisi Günay Özdemir, SERKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüsnü Kapu ve SERKA'nın 4 ildeki yatırım destek ofisleri personelleri katıldı.

Toplantıya İstanbul'da başta tekstil olmak üzere çeşitli sektörlerden 60'ın üzerinde adamı ve yatırımcı katılırken, toplantıda ajans olarak bölgedeki değişim ve gelişim ile ilgili yatırımcılar ilk elden bilgilendirilerek, ajansın yüzde 50 hibe desteği sağladığı 2015 yılı İktisadi Gelişme Mali Destek Programları tanıtıldı.

SERKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tekinarslan, toplantıda yaptığı konuşmada, Ağrı'nın enerji, termal, madencilik ve organik tarım alanlarında yeterince yatırım imkanları sunduğunu, özellikle güvenlik algısının olumluya dönmesiyle turizm ve madencilik alanlarında bölgenin yeni yatırımlar için cazip hale geldiğine dikkati çekti.

Vali Özdemir de tarihi olarak bölgenin hem kapısı hem de merkezi olan Kars'ın önümüzdeki yıl Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun faaliyete geçmesi ile tüm Doğu Anadolu ve Kafkasya için önemli bir ekonomik merkez olma şansı yakalayacağını belirtti.

Özdemir, 2015 yılında inşaatı başlayacak olan Kars Lojistik Merkezi ve kurulması düşünülen serbest bölge ile bölgenin yatırımcılar için daha cazip hale geleceğini ifade etti.