SERKA yeni dönemde üç sektöre destek sağlayacak

SERKA yeni dönemde üç sektöre destek sağlayacak
SERKA yeni dönemde üç sektöre destek sağlayacak
- SERKA Genel Sekreteri Kapu: - "Bu dönem de üç sektörde güdümlü proje desteklemeleri devam edecek. Bunlar özel sektör, hayvancılık ve küçük ölçekli altyapı olacak"

KARS (AA) - Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri Hüsnü Kapu, yeni dönemde özel sektör, hayvancılık ve küçük ölçekli altyapı yatırımlarına destekleme sağlayacaklarını bildirdi. 

Kapu, kentteki yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, ajansın 2015 yılı faaliyetleri ile yeni dönem desteklemeleri hakkında bilgi verdi. 

SERKA'nın 2011 yılından bölgede birçok projeyi hayata geçirdiğini ve sektörel desteklemelerde bulunduğunu ifade eden Kapu, 2015 yılında da özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarına önemli desteklemeler sağladıklarını belirtti. 

Kapu, bölgenin kalkınmasının tarım ve hayvancılık ile bunlara bağlı sektörlerden geçtiğini ve bunun gelecek 50 yıl böyle sürmesinin beklendiğini ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Bu sektörleri eğer rasyonel bir temele oturtabilirsek, bundan sonraki gelişme ekseni de turizm ve hizmet sektörü. Bu ikisi paralel gidecek ama ana sektör özellikle tarım ve hayvancılık olacak çünkü insan türü devam ettiği sürece gıda temini önemli. Gıda problemi şu an dünyanın en önemli alanı ve bu gittikçe artıyor. Biz eğer bunu daha rasyonel bir temel üzerine inşa edersek önümüzdeki yıllarda, bunun daha iyi sonuçlarını görebiliriz. Bu dönem özel sektörün desteklenmesine oto sanayisini de dahil ettik. Bu dönem de üç sektörde güdümlü proje desteklemeleri  devam edecek. Bunlar özel sektör, hayvancılık ve küçük ölçekli altyapı olacak."