Soma'daki maden kazası

Soma'daki maden kazası
Soma'daki maden kazası
KARS (AA) - AK Parti Kars Milletvekili Adayı Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu üyesi Mehmet Uçum, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını...

KARS (AA) - AK Parti Kars Milletvekili Adayı Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu üyesi Mehmet Uçum, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden kazasının yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Uçum, mesajında, Soma felaketinin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatarak, madenlerde sağlığı ve güvenliği için alınan yasal ve idari önlemlerle, toplumun acısını bir nebze de olsa hafifleten adımlar atıldığını belirtti.

Ancak iş sağlığı ve güvenliğinin sadece resmi kurum ve kurallarla eksiksiz sağlanamayacağını anlatan Uçum, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Her ilçede sivil toplumun da içinde yer aldığı 'iş sağlığı ve güvenliği ilçe konseyleri' kurulması hususunu, sorunun kökten çözümü için gündeme almalıyız. Halkın katıldığı bu tip inisiyatiflerle önleyici iş sağlığı ve güvenliği faaliyeti yapılabileceği gibi, etkili bir denetim sistemi de kurulabilir. Sıfır iş kazası hedefine yaklaşmak dileğiyle Soma'da kaybettiğimiz insanlarımızı saygıyla anıyor, yakınlarına bir kez daha sabır diliyorum."