"Suni Tohumlama" bilgilendirme toplantısı

"Suni Tohumlama" bilgilendirme toplantısı
"Suni Tohumlama" bilgilendirme toplantısı
KARS (AA) - Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde "Suni Tohumlama" bilgilendirme toplantısı yapıldı.Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü...

KARS (AA) - Kars Gıda   Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde "Suni Tohumlama" bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya, il müdürü Hüseyin Düzgün, il müdür yardımcısı Mehmet Uluman, Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Fevzi Kaya, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Vargın Boy ile serbest veteriner hekimler katıldı.

Düzgün, suni tohumlamanın günümüzde sığırlarda genetik ilerlemeyi sağlayan ve yaygın biçimde kullanılan etkin araçlardan bir tanesi olduğunu söyledi.

Bu metodun genetik kabiliyetlerini satın almaya gücün yetmediği üstün verimli boğaları tercih etmeye ve kullanmaya imkan sağladığını belirten Düzgün, "Suni tohumlama birçok ilde uygulanan başarı getirmiş bir uygulamadır. İlimiz genelinde toplam 600 bin büyükbaş varlığı mevcuttur. Bu büyükbaş hayvanlardan 250 bin tanesi anaç boğa altı sığırdır. Bu yüzden bölgemiz için suni tohumlama büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve ıslahında çok önemlidir. Amacımız suni tohumlamayı daha sık ve etkin hale getirerek verimi düşük yerli ve melez ırkların üstün verimli boğaların spermasıyla tohumlanmasıyla kısa zamanda, daha az masraf ve emek harcayarak verim gücünü kalıtsal olarak artırmaktır" diye konuştu.

Toplantı sonrası serbest veteriner hekimlerle birlikler arasında protokol imzalandı.

Protokol kapsamında serbest veteriner hekimler öncelikle yetiştiricilerden 20 lira ücret alacak, kalan kısmı ise yetiştiricilerin ana desteğinden kesilecek.

Geçen yıl ilk defa uygulamaya koyulan projeyle Kars'ta 8 bin olan suni tohumlama sayısı 30 bine çıkmıştı. Bu yıl ki hedef ise 50 bin lira olarak belirlendi.


  ETİKETLER:

  Protokol

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  lira