"Turizmde yeni rota İran olacak"

"Turizmde yeni rota İran olacak"
"Turizmde yeni rota İran olacak"
- Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğanay: - "İran pazarının önümüzdeki birkaç yıl içinde Kars turizmine önemli yansımaları olacak. Yapılan girişimlerle bölge turizminde patlama yaşanması kaçınılmaz hale gelecek. Turizmde yeni rota İran olacak"

KARS (AA) - Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, İran pazarının önümüzdeki birkaç yıl içinde Kars turizmine önemli yansımaları olacağını belirterek, "Yapılan girişimlerle bölge turizminde patlama yaşanacağını ümit ediyoruz" dedi.

Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda İran ile ilgili gelişmelerin özellikle Kars bölgesini yakından ilgilendirdiğini vurgulayarak, turizmcilerin zaman kaybetmeden harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

İran'ın uranyum zenginleştirme kapasitesini düşürme sözü verdikten sonra çok önemli ve olumlu gelişmeler yaşandığının altını çizen Doğanay, şunları kaydetti:

"Kapı komşumuz İran'ın batı devletleri ile arasındaki olumlu gelişmeler ve yeni anlaşmalar sonucunda yaptırımların kalkmasıyla birlikte kapılar açılacak ve dev bir turizm potansiyeli ortaya çıkacak. İran pazarının önümüzdeki birkaç yıl içinde Kars turizmine önemli yansımaları olacak. Yapılan girişimlerle bölge turizminde patlama yaşanması kaçınılmaz hale gelecek. Turizmde yeni rota İran olacak. Biz özellikle Kars bölgesindeki turizmciler olarak komşumuz İran'ın turizm potansiyelini değerlendirecek acil yol haritası belirlememiz gerekir. Turizmde yeni rota İran olacak."

Doğanay, Kars'ın İran ile binlerce yıllık inanç, sosyal , kültürel ve komşuluk bağlarının bulunduğunu anımsatarak, komşumuz İran'a yaptırımların kalkması ve kapıların açılmasıyla bölgemizde tarih, doğa, inanç ve kış turizmi açısından patlama yaşanacağının kaçınılmaz olacağını vurguladı.

Bölgede turizm faaliyetleri yürüten sivil toplum kuruluşlarının, turizm işletmecilerinin fırsatları iyi değerlendirmesi gerektiğini belirten Doğanay, "Burada özellikle inanç turizmi ve kış turizmini önemsememiz lazım. İran'ın Horasan bölgesi Bistam kentine bağlı Harakan köyünde doğmuş, Ebul Hasan Harakani Hazretlerinin türbesi Kars'ta bulunuyor. Bu inanç turizmi açısından çok önemlidir" şeklinde konuştu.

 Doğanay, Kars'ta bütün medeniyetlerin izlerini yansıtan tarihi eserler bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Kış turizminde Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi modern yapısı, pistleri ve doğal güzelliğiyle hazır durumda. Yani bütün bu elimizde olan turizm enstrümanlarını iyi kullanabilirsek, İran turistini bölgemize çekerek hem bölgenin hem de ülkemizin ekonomisine çok önemli katkı sağlayabiliriz. Bunun için vakit kaybetmeden harekete geçmeliyiz."