TYSD'nin 19. Bölge Toplantısı

TYSD'nin 19. Bölge Toplantısı
TYSD'nin 19. Bölge Toplantısı
KARS (AA) - Türkiye Yardım Sevenler Derneği'nin (TYSD) 19. Bölge Toplantısı Kars'ta yapıldı.TYSD Genel Başkanı Birsen Eldem ile TYSD Kars Şube...

KARS (AA) - Türkiye Yardım Sevenler Derneği'nin (TYSD) 19. Bölge Toplantısı Kars'ta yapıldı.

TYSD Genel Başkanı Birsen Eldem ile TYSD Kars Şube Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Daha sonra Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda, TYSD 19. Bölge Toplantısı yapıldı.

Eldem, içinde bulunulan yüzyılda bir ülkenin sosyal sorunlarından her ferdin sorumlu olduğunu söyledi.

Kişisel, grupsal ve toplumsal hayatın düzenli, verimli, mutlu olmasını istemenin uygar insana yaraşan bir amaç olduğunu belirten Eldem, 19 Şubat 1928'de Yoksul Kadına Yardım Cemiyeti adı altında kurulan derneğin daha sonra Atatürk'ün "Kadının yoksulu olmaz, kadın bizatihi bir varlıktır" diyerek, derneğin adını Yardım Sevenler Derneği olarak değiştirdiğini anlattı.

Derneğin çağdaş, demokratik ve laik bir toplum yapısını sağlamak için gerekli çağdaş sosyal hizmet anlayışını 87 yıl önce yakalayarak, geleneksel yardımlaşmayı çağdaş bir uygulamaya dönüştürmeyi başardığını ifade eden eldem, "Ülkenin hangi şartlarda hangi hizmete ihtiyacı varsa o alanda çalışmalar yaparak sosyal refah kavramının anlaşılması ve çağdaş sosyal politikaların oluşmasına öncülük etmiştir" dedi.

Eldem, 87 yıldır aralıksız olarak derneklerinin faaliyetlerini başarı ile sürdürdüğüne dikkati çekerek, "Bunun en büyük payında Atatürk ilke ve devrimlerine sımsıkı bağlı olan genel merkez, şubelerimiz yöneticilerinin üstün hizmet anlayışı ve özverili çalışmalarında olduğunu ifade etmemiz gerektiğine inanıyorum. 87 yıldır ilk günkü heyecanımızdan hiçbir şey kaybetmeden yaptığımız çalışmalarla elbette yetinmeyecek, ülke ihtiyaç ve  gerçeklerini daima göz önünde tutarak değişen koşullarda kendimizi yenileyerek yeni hizmetler üretmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

TYSD Kars Şube Başkanı Yıldırım da 19. Bölge Toplantısının Kars'ta yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programda, Türkiye Yardım Sevenler Derneğine katkı sunanlara plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Toplantıya Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, TYSD'nin 142 şubesinden başkanlar ve davetliler katıldı.