Vali Özdemir, "aşık" oynadı

Vali Özdemir, "aşık" oynadı
Vali Özdemir, "aşık" oynadı
KARS (AA) - Kars Valisi Günay Özdemir, "Çocuklarımız Dedelerinin Oyunlarıyla Mirasına Kavuşuyor" Projesi kapsamında geleneksel oyunlardan aşık...

KARS (AA) - Kars Valisi Günay Özdemir, "Çocuklarımız Dedelerinin Oyunlarıyla Mirasına Kavuşuyor" Projesi kapsamında geleneksel oyunlardan aşık oynadı.

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından desteklenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin tanıtım toplantısı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı.

Tanıtımda konuşan Vali Özdemir, nostaljik bir gün yaşadıklarını belirterek, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Sahnelenen oyunlar sayesinde geçmişi hatırladıklarını ifade eden Özdemir, "Bu sadece bizi biraz heyecanlandırdı ama bizim duyduğumuz heyecanı, şu anda burada öğrenciler olsaydı onların duyacaklarını zannetmiyorum. Çünkü onlar bunları yaşamadılar" dedi.

Yeni neslin bu oyunlarla büyümediğine vurgu yapan Özdemir, "Bu oyunlar, onlar için belki fazla bir anlam ifade etmiyor. Sadece bizim yaşımızdaki kişiler için anlamlı. Onun için heyecanlandık, duygulandık ama gençlerimizi, çocuklarımızı duygulandıramadıktan, heyecanlandıramadıktan sonra bir anlam ifade etmeyecek gibi görünüyor" diye konuştu.

Vali Özdemir, daha sonra SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu, Kars Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Yıldız ve İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun ile sahneye çıkarak geleneksel oyunlardan aşık oynadı.

Aşık kemiklerini başarıyla vurarak oyunu kazanan Özdemir, aşığın Anadolu 'nun hemen her bölgesinde oynandığını, kullanılan taşların da genellikle koyunun aşık kemiğinden elde edildiğini kaydetti.

Aşığın, çocukluk döneminde oynadığı bir oyun olduğunu dile getiren Özdemir, oyunu vali olarak değil hakkıyla kazandığını düşündüğünü sözlerine ekledi.