Yaban güvercinlerini 25 yıldır besliyor

Yaban güvercinlerini 25 yıldır besliyor
Yaban güvercinlerini 25 yıldır besliyor
- Kış şartlarının çetin geçtiği Kars'ın Sarıkamış ilçesinde bir iş yeri sahibi, yaban güvercinleri aç kalmasın diye her gün iş yerinin önüne yem döküyor

KARS (AA) - Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yaşayan Faruk Laçin, 25 yıldır her gün 5 kilogram buğdayı yerinin önüne dökerek yaban güvercinlerini besliyor.

Halk Caddesi'nde un ve yem dükkanı bulunan Faruk Laçin (52), her sabah iş yerinin önündeki kaldırımı temizledikten sonra buraya 5 kilogram buğday döküyor.

Özellikle kışın yem bulmakta güçlük çeken güvercinlere Laçin, böylelikle yılda yaklaşık 1,5 ton buğday ikram ediyor.

Laçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkamış'ta kışın uzun sürdüğünü, özellikle yaban güvercinleri ve kuşların yiyecek bulmakta zorlandığını söyledi.

Yirmi beş yıl önce dükkanı açtığı günden itibaren  güvercin yemlemeyi bir görev gibi üstlendiğini belirten Laçin, "Günde ortalama 5 kilogram buğday, güvercinlerin istihkakı var. Yılda 1,5 tona yakın buğdayı güvercinler için ayırıyoruz. Tabii bu biraz maliyetli olsa da güvercinlerin aç kalmasına gönlümüz razı olmuyor. Güvercinler de buna alıştı her sabah yolumuzu gözlüyorlar. Karınlarını doyurduktan sonra uçup gidiyorlar."

Laçin, kendisi gibi diğer işletme sahiplerinin de yaban hayatına  karşı daha duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Sabah

  ,

  ,

  güvercin

  ,

  Karşı