Yabancı öğrenciler Sarıkamış'ta kayak öğreniyor

Yabancı öğrenciler Sarıkamış'ta kayak öğreniyor
Yabancı öğrenciler Sarıkamış'ta kayak öğreniyor
- Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'ne farklı ülkelerden gelen 36 yabancı öğrenci kayak eğitimine başladı - Proje koordinatörü Aksoy: "Bu şekilde Sarıkamış'ı dünya ülkelerine tanıtarak turizme katkı sağlıyoruz"

KARS (AA) - Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'dne farklı ülkelerden gelen yabancı öğrenciler kayak öğreniyor.

Sarıkamış Kaymakamlığı Ar-Ge birimi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Erasmus Plus Gençlik Programı kapsamında kabul edilen "Kar Etrafında Kültür" Projesi çerçevesinde Azerbaycan, Hırvatistan ve Bosna Hersek'ten gelen 36 öğrenci, kayak öğreticileri denetiminde kayak yapıyor.

Proje koordinatörü Pınar Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkamış projeyle 3 ülkeden 36 öğrencinin 10 gün süreyle kayak eğitimi alacağını söyledi.

Bu tür projelerle bölgenin sosyal ve kültürel anlamda tanıtımına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Aksoy, " Türkiye 'nin önemli kış turizm merkezlerinden olan Cıbıltepe Kayak Merkezi ve Sarıkamış'ın tarihini, doğasını ve kültürünü yabancı konuklara anlatıyoruz. Bu bağlamda kayak bilmeyen 36 öğrenciye 4 kayak öğreticisi eşliğinde kayak öğreteceğiz. Bu şekilde Sarıkamış'ı dünya ülkelerine tanıtarak turizme katkı sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

Bosna Hersek'ten gelen öğrencilerden Mira Dragisevic de kayak merkezinin çok güzel olduğunu söyledi.

Sarıçam ormanları arasında, kristal kar üzerinde büyük keyif aldığını anlatan Dragisevic, "Kayak hocaları eşliğinde kayak yapmayı öğreniyoruz. Bu eğitimin sonunda profesyonelce kayak yapacağımı düşünüyorum" dedi.