Yavru ayı kent merkezine indi

Yavru ayı kent merkezine indi
Yavru ayı kent merkezine indi
- Kars'ın Sarıkamış ilçesinde özellikle piknik alanlarında vatandaşları korkuttuğu belirlenen yavru ayı, bayıltılarak doğaya salındı

KARS (AA) - Sarıkamış ilçesinde kent  merkezi ve piknik alanlarında görülen yavru ayı, iğneyle bayıltılarak doğaya bırakıldı.

İlçe merkezi ve Soğuksu Tabiat Parkı'nda insanlar piknik yaptığı sırada özellikle çöp konteynerlerinden yavru ayının yiyecek araması, bölgede dolaşması üzerine yetkililerden yardım istendi.

Orman ve Su İşleri Kars İl Müdürlüğü'nden gönderilen ekip, yavru ayıyı uyuşturucu iğne yardımıyla bayıltarak, bir araçla ormanda ayıların yoğun olarak yaşadığı bölgeye bıraktı.

Orman ve Su İşleri İl Müdürü Murat Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe girişindeki ormanlık alan içinde bulunan Soğuksu Tabiat Parkı'na sürekli gelen ve piknik yapan vatandaşları korkutan yavru ayıyı doğaya saldıklarını belirtti.

Sarıkamış ormanlık alanının yaban hayvanları için hayati önem taşıdığını vurgulayan Doğanay, "Ormanlık alan içerisinde yaşamlarını sürdüren yaban hayvanları, aç kaldığında zaman zaman bu alanların dışına çıkarak, insanların yaşadığı bölgelere geçebiliyorlar. Özellikle piknik yerlerinde bulunan çöp konteynerlerinde yiyecek arıyorlar" diye konuştu.

Görevlerinin, hem insanların hem de yaban hayvanlarının zarar görmesini önlemek olduğunu anlatan Doğanay, vatandaşların şikayeti üzerine bölgeye uzman ekip gönderdiklerini ifade etti.

Yaklaşık bir yaşındaki erkek ayının uyuşturucu iğneyle bayıltıldığını anlatan Doğanay, "Araca yüklenen yavru ayı hiçbir zarar verilmeden, doğaya bırakıldı" dedi.


  ETİKETLER:

  Tabiat

  ,

  Erkek

  ,

  ilçe

  ,

  orman

  ,

  zaman

  ,

  kent