18 Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
KASTAMONU (AA) - 18 Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla İnebolu ilçesinde konferans düzenlendi.İnebolu Müftülüğü'nce Belediye Düğün...

KASTAMONU (AA) ? 18 Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla İnebolu ilçesinde konferans düzenlendi.

İnebolu Müftülüğü'nce Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen konferans Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Karabük Müftüsü Halil Bektaş, Çanakkale Zaferi'nin manevi yönüne dikkat çekerek, "Çanakkale'de ortaya konan destanın özünde iman ve şehitlik duygusu vardır. Bunu göz ardı ettiğimiz zaman hedefi şaşırmış oluruz" dedi.

Şehitlikle ilgili ayet ve hadislerden örnekler veren Bektaş. şunları söyledi:

"Kur'an-ı Kerim de Allah yolunda öldürülenlerin ölmediğini söylüyor, onların en büyük nimetlere mazhar oldukları belirtiliyor. Dünyanın her şeyinden daha kıymetli nimetlere eriştikleri vurgulanıyor. Bu inancı kalbinde taşıyan, gönlünde taşıyan bayraklaştıran ecdadımız da yaşamaktan çok gerektiği zaman ölmeyi bir onur addetmiştir. Çanakkale Zaferi'nin ve diğer zaferlerin temelinde bu ruh vardır, bu inanç vardır, bu iman vardır."

Çanakkale'de tarihin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından birinin yazıldığını anlatan Bektaş, "İnebolu ilçemiz İstiklal Madalyası olan tek ilçemizdir. Bu bizim için onurdur, övünülecek bir durumdur. Bu aziz vatanımızı mukadderatımızı maneviyatımızı bizlere emanet etmek için her şeylerini kanlarını canlarını sebil eden aziz şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyoruz" diye konuştu.

Din görevlilerinin tasavvuf müziği dinletisi sunup ilahiler okuduğu konferansın ardından, Kaymakam Gökhan Görgülüarslan tarafından Karabük Müftüsü Halil Bektaş'a İstiklal Madalyası plaketi takdim edildi.