AFAD'dan köy muhtarı ve imamlara yangın eğitimi

AFAD'dan köy muhtarı ve imamlara yangın eğitimi
AFAD'dan köy muhtarı ve imamlara yangın eğitimi
KASTAMONU (AA) - Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kastamonu İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Hanönü ilçesinde köy muhtarları ile din...

KASTAMONU (AA) - Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kastamonu İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Hanönü ilçesinde köy muhtarları ile din görevlilerine yangına karşı alınacak önlemler ve yapılacak ilk müdahaleyle ilgili eğitim verildi.

Hanönü Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birlik Müdürü Mustafa Arslan, AFAD Kastamonu İl Müdürlüğü ekipleri tarafından "Köylerimizin Yanmasın Projesi" kapsamında Şehit Faruk Karagöz Yatılı Bölge Okulu Konferans Salonu'nda din görevlileri ve köy muhtarlarına sinevizyon gösterimi eşliğinde eğitim verdiklerini bildirdi. 

Eğitimde öncelikle yangına karşı alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme yapıldığını anlatan Arslan, "Bu eğitimlerdeki ilk hedefimiz, yangın çıkmasını önleyici tedbirlerle ilgili din görevlileri ve muhtarlarımızı bilgilendirmek. Katılımcılara öncelikle bunu anlatıyoruz ve yangın çıkmasına neden olabilecek ihmal ve dikkatsizlikler konusunda onları uyarıyoruz" dedi.

Elektrikli ev aletlerinin kullanımı, yanıcı maddelerin muhafaza edilmesi, yanan maddelerin gelişigüzel atılmaması, sobanın güvenli bir şekilde kullanımı, bacaların temizlenmesi gibi pek çok konuda uyarılarda bulunduklarını anlatan Arslan, şöyle konuştu:

"İlk hedefimiz yangının çıkmasını önleyici tedbirlerin alınmasını sağlamak. İkinci hedefimiz ise çıkan yangına bilinçli ve seri bir şekilde müdahale edilmesi. Çünkü itfaiye teşkilatı ilçe merkezinde olduğu için köylerdeki yangınlara ulaşımda zaman kaybı kaçınılmaz oluyor. Dolayısıyla itfaiye yangın yerine ulaşıncaya kadar köylülerimizin yapabileceği, en azından yangının büyümesini önlemeye yönelik çalışmalar var. Bunları köy muhtarlarımızı ve din görevlilerimize anlatıyoruz. Temel hedefimiz, insanlarımızı yangın ve diğer doğal afetlere karşı bilinçlendirmek."