Anadolu Ajansı 95 yaşında

Anadolu Ajansı 95 yaşında
Anadolu Ajansı 95 yaşında
- Kastamonu Valisi Günaydın ve Sakarya Valisi Coş, Kastamonu Milletvekilleri Gülşen ve Çınar, KÜ Rektörü Prof. Dr. Aydın ile kamu kurumları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kutlama mesajı yayımladı

KASTAMONU (AA) - Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın ve Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Kastamonu Milletvekilleri Mustafa Gökhan Gülşen ve Emin Çınar, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ile kamu kurumları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Anadolu Ajansının (AA) kuruluşunun 95. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Vali Günaydın, 95 yıl önce yayın hayatına başlayan AA'nın, sorumlu ve ilkeli haber anlayışıyla halkın güvenini ve saygısını kazandığını bildirdi.

Ajansın personeliyle başarılı çalışmalara imza attığını belirten Günaydın, şu ifadelere yer verdi:

"Doğru, hızlı ve tarafsız haber iletmeyi öncelikli görev edinmiş Anadolu Ajansının, bundan sonraki çalışma hayatında da bu misyonu sürdüreceğine, Türkiye'nin dünyadaki sesi olmaya devam edeceğine inanıyorum. Örnek teşkil eden mesleki ciddiyet ve hizmet etkinliği içinde tarafsız habercilik yapan Anadolu Ajansının 95. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, kurucu, yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum."

- Sakarya Valisi Coş

Sakarya Valisi Coş da şunları kaydetti:

"Milli ve manevi değerlere saygılı, doğru, tarafsız ve objektif habercilik anlayışını ilke edinen, sınırları aşan haber ağıyla ülkeyi dünyaya tanıtan, ilimizde kamuoyunu bilgilendirme görevini başarıyla yerine getiren Anadolu Ajansının 95. kuruluş yıl dönümü sebebiyle başta siz olmak üzere, bütün çalışanlarımızı tebrik eder, başarılarınızın devamını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim."

- AK Parti Kastamonu Milletvekili Gülşen

AK Parti Kastamonu Milletvekili Gülşen de AA'nın sadece Türkiye'nin değil,  dünya mazlumlarının sesi olarak, ilkeli ve dürüst habercilik anlayışını kendine düstur edindiğini belirtti.

Ajansın, Türkiye'nin habercilik alanında dünyaya açılan yüzü olduğunu aktaran Gülşen, şunları ifade etti:

"Mısır Rabia Meydanı'ndaki gösterileri ilk servis eden AA, Myanmar ve Suriye'deki insanlık dramını dünyaya ilk defa duyurmuştur. Dünya haber ajansları sıralarında 8'inci olan AA, ayrıca 8 dilde yayın yapmaktadır. Ülkemizde haber güvenilirliği kanıtlanan Anadolu Ajansının yaptığı haberler ve çektiği fotoğraflar, mahkemelerde delil olarak kullanılmaktadır. 

Bu vesileyle kuruluşundan bu tarafa emeği geçen bütün çalışan ve yöneticileri tebrik eder, uzun yıllar ülkemize hizmet etmesi dileklerimle 95. kuruluş yıl dönümünü kutlarım."

- MHP Kastamonu Milletvekili Çınar

MHP Kastamonu Milletvekili Çınar da 6 Nisan 1920'de kurulan ajansın milli mücadele destanına destek verdiğini, TBMM'nin çıkardığı ilk yasaları duyurarak cumhuriyetin doğuşuna tanıklık ettiğini anımsattı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihiyle özdeş AA'nın, kurulduğu günden bu yana kamuoyunu aydınlatma görevini başarıyla yürüttüğüne dikkati çeken Çınar, şöyle devam etti:

"İlkeli, tarafsız, sorumlu habercilik anlayışı içinde uzun yıllardır görevini yürüten Anadolu Ajansı, yayıncılık anlayışı ve misyonuyla milletimizin güvenini ve saygısını kazanarak, basınımızın temel taşı olmuştur. Türkiye'nin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamının ve Türk dış politikasının tanığı olan, dünya haber ajansları sıralamasında 8'inci sırada yer alan, haberleri, fotoğrafları ve görüntüleri resmi belge niteliği taşıyarak yargıda direkt delil olarak kullanılabilen ve bütün araştırmacılar için değerli kaynak teşkil eden Anadolu Ajansının 95. kuruluş yıl dönümünü kutlar, tüm çalışanlarını tebrik eder, yayın hayatlarında başarılar dilerim."

- KÜ Rektörü Prof. Dr. Aydın

KÜ Rektörü Prof. Dr. Aydın da ajansın prensipli, tarafsız ve mesul habercilik telakkisiyle istiklal mücadelesinin güçlü sesi olarak 6 Nisan 1920'de kurulduğunu belirtti.

"Anadolu Ajansı, kurulduğu günden bu yana kamuoyunu haberdar etme vazifesini muvaffakiyetle yerine getirerek milletimizin itimadını ve hürmetini kazanmıştır" ifadesini kullanan Aydın, şu düşünceleri paylaştı:

"Türkiye'nin içtimai ve iktisadi hayatının ve Türk hariciye siyasetinin şahidi olan, haberleri ve fotoğrafları bütün araştırmacılar için kıymetli kaynak teşkil eden Anadolu Ajansının 95. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, bütün çalışanlarını tebrik ediyor, yayın hayatlarında muvaffakiyetler diliyorum." 

- BİK Kastamonu Şube Müdürü Kuru

Basın İlan Kurumu (BİK) Kastamonu Şube Müdürü Yaşar Kuru da Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve adı habercilikle özdeşleşen Anadolu Ajansının, ülke medyası için önemli bir okul ve vazgeçilmez kurum işlevi gördüğünü bildirdi.

Sadece Türkiye'nin değil, dünya mazlumlarının sesi AA'nın, Mısır Rabia Meydanı'ndaki gösterileri, Myanmar ve Suriye'deki insanlık dramını dünyaya ilk kez duyurarak, ülkenin haklı gururu olduğunu vurguladı.

- Siyasi partiler

AK Parti İl Başkanı Halil Uluay da AA'nın, ürettiği haber, fotoğraf ve görüntülerin Türkiye'de resmi belge niteliği taşıyan tek haber kurumu olduğunu, bunun da kurumun itibarını gösterdiğini kaydetti.

Uluay, "Milli mücadelenin sesini dünyaya duyurmak amacıyla 1920'de ateş hattında habercilik yolculuğuna başlayan AA, günümüzde dünya çapında haber üreten Türkiye'nin uluslararası markaları arasındadır" değerlendirmesinde bulundu.

CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı da AA'nın, Kurtuluş Savaşı'nın en zor günlerinde bizzat Mustafa Kemal'in isteği doğrultusunda kurulduğunu ifade etti.

Kuruluş amacının ülkeyi paylaşmak ve yok etmek isteyen emperyalistlere karşı direnen Anadolu'nun sesini doğrudan, tarafsız biçimde ülkenin her yanına ve dünyaya duyurmak olduğunu hatırlatan Bıyıklı, şöyle devam etti:

"Anadolu Ajansı, Kurtuluş Savaşı'ndaki görevini layıkıyla yerine getirmiş, cumhuriyetin ilanıyla çağdaş devletin gür ve inanılır sesi olmuştur. Sonrasında devletimizin bağımsız ve yansız kuruluşu, doğru ve tarafsız habercilik ilkelerini her zaman ön planda tutarak en saygın kurumlarımızdan birisi olmayı başarmıştır. Kuruluşunun 95. yıl dönümünde Anadolu Ajansımızı kutluyor, sürdüreceği hizmetler için başarılar diliyorum."

MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı da milli mücadele yıllarında içeride savaşan ve dış dünyadan habersiz kalan halkı ülke ve dünyadaki olaylardan haberdar kılmak, teslimiyetçi tutumla mücadele edildiğine dikkati çekerek, AA'nın ulusal mücadeleyi savunmak, Türkiye'nin haklı istekleri konusunda kamuoyunu aydınlatmak ve bazı çevrelerin yürüttüğü oyunları boşa çıkarmak için kurulduğunu hatırlattı.

- Sivil toplum kuruluşları

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Erkan Yılmaz da zor şartlar altında kurulan AA'nın Türk milleti için hayati önem taşıyan görevi ifa ettiğini bildirdi.

AA'nın özellikle son dönemdeki atılımlarıyla dünyanın önemli haber ajansları arasına girdiğini vurgulayan Yılmaz, "AA, bu atılımlarla uluslararası çapta büyük saygınlık elde etti. AA, tüm yazılı ve görsel medyanın yanı sıra kamu kurumlarına da hizmet veriyor, yerel basın için de can damarı görevi yürütüyor" görüşünü paylaştı.

Türk Basın Birliği Kastamonu Şube Başkanı Ferhan Çapraz da AA'nın Türkiye'nin ilk evladı sayıldığını belirterek, atalarından aldığı mirası layıkıyla yerine getirdiğini başarılarıyla gösterdiğini dile getirdi.