"Artık, arı ürünleriyle ilgili yeni dönem başlayacak"

"Artık, arı ürünleriyle ilgili yeni dönem başlayacak"
"Artık, arı ürünleriyle ilgili yeni dönem başlayacak"
- Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Yılmaz: - "Arı sütü, propolis ve bal gibi ürünlerin insan sağlığına katkılarının belirlenmesi için ilgili birimlerdeki akademisyenlerimiz çalışma yürütüyor" - "Bu çalışmalar ışığında Sağlık Bakanlığı bünyesinde Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı kuruldu. Artık, arı ürünleriyle ilgili yeni dönem başlayacak"

KASTAMONU (AA) - SEMİH YÜKSEL - Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, arı sütü, propolis ve bal gibi ürünlerin insan sağlığına katkılarının belirlenmesi için akademisyenlerin çalıştığını belirterek, "Bu çalışmalar ışığında Sağlık Bakanlığı bünyesinde Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı kuruldu. Artık, arı ürünleriyle ilgili yeni dönem başlayacak" dedi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın ikinci büyük bal üreticisi Türkiye'de arı ürünlerine büyük ilgi gösterildiğini söyledi.

Tüketicileri kaliteli ürünlerle buluşturmak istediklerini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Üreticiler. bugün Türkiye'de düzgün üretim yapıyor, sıkıntı yok. Arı kültürümüz ise Hititlere kadar dayanıyor yani geçmişten gelen birikimimiz ve tecrübemiz var bu konuda. Ülke olarak yılda 94 bin ton dolaylarında bal üretiyoruz. Bu balın 5 bin tonunu ihraç ediyoruz, kalan miktarı ise iç piyasada tüketiyoruz. Bu, şu anlama geliyor, 'Kişi başına tüketim Avrupa 'dan fazla ve insanımız balı severek tüketiyor'. Birlik olarak hedefimiz üreticinin önünü açarak, Anadolu'daki kaliteli ürünlerinin tüketiciye ulaşmasını sağlamak. Üreticilerimizin pazarda veya markette barkod ve etiket kullanarak satış yapmasını sağlayıp, tüketicilerin kaliteli arı ürünlerinden faydalanmasını istiyoruz. 

Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor."

- Arı ürünleri, güvenilir üreticilerden alınmalı

Yılmaz, tüketicilerin güvendikleri üreticilerden veya markaları tercih etmeleri gerektiğini, bunun sağlık açısından önem taşıdığını vurguladı.

Arı ürünlerinin apiterapik (arı ürünlerinin tedavi amaçlı kullanımı) özelliklerinin gün yüzüne çıkartılacağına dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti:

"Arı sütü, propolis ve bal gibi ürünlerin insan sağlığına katkılarının belirlenmesi için ilgili birimlerdeki akademisyenlerimiz çalışma yürütüyor. Bu çalışmalar ışığında Sağlık Bakanlığı bünyesinde Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı kuruldu. Artık, arı ürünleriyle ilgili yeni dönem başlayacak. Arı ürünleri şifadır. İnşallah, bundan sonraki süreç, üreticilerimiz ve tüketicilerimiz için daha verimli olacak." 

Yılmaz, arı sütü üreten cinsin ve propolis taşıyan ırkın da Türkiye'de bulunduğunu anımsatarak, arıcılığın her geçen yıl gelişme gösterdiğini sözlerine ekledi.