Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
KASTAMONU (AA) - İnebolu ilçesinde, Camiler ve Din Görevlileri Haftası sebebiyle konferans düzenlendi.İnebolu Müftülüğünce Belediye Düğün Salonu'nda...

KASTAMONU (AA) - İnebolu ilçesinde, Camiler ve Din Görevlileri Haftası sebebiyle konferans düzenlendi.

İnebolu Müftülüğünce Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı katıldı. 

Karslı  "Cami ve Namazla Diriliş" konulu söyleşide katılımcılara bilgi verdi. 

Günde beş vakit kılınan namazın Allah'a kulluğun ve irtibatın tam merkezinde olduğunu dile getiren Karslı, "İbadetler var, oruç var senede bir ay tutulur. Hac var ömründe bir defa gitsen olur. Zekat farz olduğu taktirde yılda bir defa ödüyorsun. Namaz ise günde beş vakit. Dolayısıyla Rabbimize kulluğu esas manada sağlayan, rabıtayı sağlayan namazdır" dedi. 

"Namazın terk edilmesi durumunda insanın bütün günahlara açık olduğunu" ifade eden Karslı, şöyle konuştu:

"Namaz bizi günahlardan koruyor. Namaz bizim güvencemiz. Namaz insan olma ve insan kalma eğitimidir. Namazı terk eden insanlığını da kaybetme yoluna girmiştir. Ama toplumumuzda bu hastalık nüksettiği için ben bunlara temas etme mecburiyetindeyim. Temiz topluma giden yoldur namaz. Şimdi hep oturuyoruz, kalkıyoruz toplumsal problemler. Adliyede dosyalar sığmıyor raflara. Temiz toplum namazla olur." 

Konferansa, Kastamonu Müftüsü Osman Aydın, İnebolu İlçe Müftüsü Naci Çakmakçı, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Gökhan Taşkın, AK Parti İlçe Başkanı İsa Karamehmetoğlu ve vatandaşlar katıldı.