CHP'nin Kastamonu mitingi

CHP'nin Kastamonu mitingi
CHP'nin Kastamonu mitingi
- Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (1) - "Altında Başbakanın imzası var, yabancıların çalıştırılması hakkında kanun tasarısı. 6 milyon 200 bin işsiz var, kendi işsizine iş bulmuyorsun, 'onlara bulacağım' diyorsunuz" - "Gençleri her zaman bu ülkenin geleceği olarak gördüm. Gençleri her zaman bu ülkenin umudu olarak gördüm. Gençleri her zaman en büyük gücümüz olarak gördüm. Gençler bizim başımızın üstündedir, onlar bizim çocuklarımızdır, onlara bakacağız ve sorunlarını çözeceğiz"

KASTAMONU (AA) - CHP  Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu , "Altında Başbakanın imzası var, yabancıların çalıştırılması hakkında kanun tasarısı. 6 milyon 200 bin işsiz var, kendi işsizine iş bulmuyorsun, 'onlara bulacağım' diyorsunuz" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Kuzeykent Pazaryeri'nde düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, bugün 19 Mayıs olduğunu, kendilerine güzel bir Türkiye bırakanların adımlarını ilk kez Samsun'a attıkları gün, milli savaşın, milli Kurtuluş Savaşı'nın ilk günü olduğunu hatırlattı.

Anadolu'nun şaha kalkmasında Kastamonu'nun ayrı bir yerinin bulunduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Kastamonu bizim yurttaşlarımızı, mücadele edenleri, şehitlerimizi, gazilerimizi İnebolu üzerinden desteklemiştir. O nedenle bütün Türkiye'nin Kastamonu'ya minnet borcu vardır. Şerife Bacı'nın çocukları, torunları onlar bize güzel bir Türkiye bıraktılar, mücadele ettiler, emek harcadılar, alın teri döktüler, göz yaşı döktüler, bize yaşanacak bir Türkiye bıraktılar" diye konuştu.

- "Hangi gerekçeyle bu kadar işsiz var"

Milletin 13 yıldır iktidara kredi açtığını, ancak gelinen noktada 6 milyon 200 bin işsizin olduğunu, son açıklanan rakamların ise 6 milyon 300 bine yaklaştığını, her 5 gençten birisinin işsiz olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"En çok işsizlikten yara alan illerden birisi de Kastamonu. Göç veriyor Kastamonu, neden göç veriyor? Neden büyük kentlerin varoşlarına gidiyor gencecik çocuklarımız? İş bulmak için. İşsizlik bir ülkeyi içten içe kemirir, bir ailede huzursuzluk yaratır. Ailede eğer çocuk işsiz ise askerden gelmiş veya üniversiteyi bitirmiş, belli bir yaşa gelmiş, çalışacak ama işi yok. Diyorlar ki, 'Türkiye'yi büyüttük'. Türkiye'yi büyüttüysen bu kadar işsiz niye? Hangi gerekçeyle bu kadar işsiz var.?"

- "Haramilerin iktidarını al aşağı edeceğiz"

Vatandaşın çocuklarını sınavlar ve kurslarla, dünyanın parasını ödeyerek yetiştirdiğini, yüksek puan alan çocukların ise işe yerleştirilmek için beklediğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Ama onların çocukları hiç bir sınava girmeden doğrudan devlet memuru oluyorlar, doğrudan. Şimdi Kastamonu'nun vicdanına sesleniyorum, sizin çocuklarınız sınava giriyor, dünyanın parasını ödüyorsunuz kurs parası olarak. Ama onların ataması yapılmıyor. Onların çocukları, yandaşların çocukları hiç bir sınava girmeden doğrudan devlet memuru oluyorlar. Buna izin verecek misiniz? Tarih belli, gün belli, CHP de belli. 7 Haziran'da hep beraber, omuz omuza, güler yüzle sandığa gideceğiz ve haramilerin iktidarını al aşağı edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Şimdi Meclis'e bir kanun tasarısı getirmişler, yabancıların çalıştırılması hakkında kanun tasarısı. 6 milyon 200 bin kişiye iş buldun geriye kaldı yabancılar" diyen Kılıçdaroğlu, "Altında Başbakanın imzası var, yabancıların çalıştırılması hakkında kanun tasarısı. 6 milyon 200 bin işsiz var, kendi işsizine iş bulmuyorsun 'onlara bulacağım' diyorsunuz" şeklinde konuştu.

- "Hiç bir üniversite öğrencisi 'benim yurdum yok' demeyecektir"

Kendisine "üniversiteye ve üniversitelilere sahip çıkın" dendiğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu , "Gençleri her zaman bu ülkenin geleceği olarak gördüm. Gençleri her zaman bu ülkenin umudu olarak gördüm. Gençleri her zaman en büyük gücümüz olarak gördüm. Gençler bizim başımızın üstündedir, onlar bizim çocuklarımızdır, onlara bakacağız ve sorunlarını çözeceğiz. 13 yılda sizin yurt sorununuzu çözemediler, ama ben söz veriyorum. CHP iktidarında, bir yıl içinde, 13 yıl değil, bir yıl içinde hiç bir üniversite öğrencisi 'benim yurdum yok' demeyecektir" değerlendirmesinde bulundu.

- "İşsiz evlat vergisi"

Yine "çocuğum üniversiteyi bitirdi işsiz, ondan sağlık primi istiyorlar, ceza kesiyorlar, eğer primi yatırmazsan sana bakmayız' dendiği belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 

"İş buldun mu? Biz buna 'işsiz evlat vergisi' diyoruz. Çocuk var, üniversiteyi bitirmiş, işi yok, 7 milyar para istiyorlar. Yüzsüzlüğün bu kadarı da bu iktidarda olur. Sen iş verdin mi? İş ver primini al, iş ver vergisini al, iş ver sigorta primini al, işsiz. O zaman diyor ki, 'gelirin yok bu primi ödeyemiyorsun o zaman ben senin babandan alırım'. O nedenle bunun adı 'işsiz evlat vergisidir', onu getirdiler."  

CHP iktidarında hiç bir şeker fabrikasının özelleştirilmeyeğine söz veren Kılıçdaroğu, şeker fabrikalarında çalışan bütün işçilere seslenerek, fabrikasının kapatılmasını istemiyorsa, eğer o fabrikada çalışıp alın teriyle kazanmak istiyorsa tek bir adresinin bulunduğunu, onun adının da CHP olduğunu kaydetti.

- "Türkiye kazanacak, şeker ithal etmeyeceğiz"

Hem iktidara destek vereceksin hem "fabrikam kapandı" diye ağlanmasını kabul etmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adam gibi karar vereceksin, 'ben fabrikama sahip çıkıyorum, CHP de sahip çıkıyor, kapanmayacak bu fabrika, çalışacak bu fabrika, bacası tütecek bu fabrikanın' diyeceksin. Dolayısıyla üretecek, çiftçi kazanacak, işçi kazanacak, Türkiye kazanacak, şeker ithal etmeyeceğiz. Ben şeker fabrikasında çalışan işçi kardeşlerime de söyleyeyim. Sadece fabrikanın kapanması, açılması değil sorun. Sorun daha derinde. Biz Bursa'daki Cargill'i de çok iyi biliyoruz, kimlerin fabrikası olduğunu da çok iyi biliyoruz. Sıvı şekerin de ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Sıvı şeker üretmek için yurt dışından mısırın nasıl geldiğini de iyi biliyoruz. Sanki Türkiye'de tarla yok, arazi yok, insan yok mısır ekemiyorlarmış gibi. Bütün bunları biliyoruz."

- "Hastalar Ankara'ya, Çorum'a veya başka bir yere gönderiliyor"

Ülkeye sahip çıkmakla, işçiye, esnafa, memura, emekliye sahip çıkmakla, refahı topluma yaymakla çıkışları olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Kastamonu'yu söyledim, 'Türkiye'nin minnet borcu var' dedim. 'Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda verdiği hizmeti hiç kimse unutamaz' dedim. Ama eskiden dışarıdan buraya hastalar gelirdi tedavi olmak üzere. Şimdi hastaları dışarı gönderiyorlar. Alt yapı yok, donanım yok. Hastalar Ankara'ya, Çorum'a veya başka bir yere gönderiliyor. Kastamonu'nun nesi eksik Allah aşkına, nesi eksik? Kastamonu'nun CHP'li milletvekili eksik."

- "Değişime Türkiye'nin ihtiyacı var"

"Siz hiç TBMM'dekürsüye çıkıp da 'Kastamonu'nun şu sorunları vardır' diyen bir milletvekili duydunuz mu?" diye soran Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Emin olun parlamentoya gidince diyorum ki, 'en sorunsuz illerden birisi herhalde Kastamonu, hiç bir derdi yok'. Ama geliyorum Kastamonu'ya diz boyu dert. İşsizlik desen var, çiftçi desen ektiği ürünün karşılığını alamıyor, burası bir turizm kenti olması lazım. Doğası güzel, tarihi eserleri var. Bakın güzelim evleri var. Allah aşkına buraya ne kadar turist geliyor? Niye gelmiyor, hangi gerekçeyle gelmiyor. Eğer siz dünyaya insan gibi bakmazsanız, siz insanlarınıza saygı göstermezseniz, insanlar buraya niye gelsin. Yeni bir değişime Türkiye'nin ihtiyacı var. Değişime Kastamonu'nun ihtiyacı var, benim de size ihtiyacım var."

Kılıçdaroğlu, işsizliği, yoksulluğu bitirmek için, alın terinin karşılığını çiftçiye vermek için yetki istediğini belirterek, 4 yıl yetki verilmesi halinde yoksulluğu tarihe gömeceğini iddia etti.

(Sürecek)