Çökme tehlikesi bulunan evde yaşam mücadelesi veriyorlar

Çökme tehlikesi bulunan evde yaşam mücadelesi veriyorlar
Çökme tehlikesi bulunan evde yaşam mücadelesi veriyorlar
- Kastamonu'da biri doğuştan kalp hastası 4 çocuğuyla çökme riski bulunan, elektriği kesik ahşap evde yaşayan Gün çifti, sıvak bir yuvanın hayali kuruyor - Baba Gün: - "Her taraftan soğuk giriyor, muhafazalı değil. Bir odanın içinde 6 kişiyiz" - Anne Gün: - "Çocuklar tuvalete giderken peşlerinden gidiyorum, ev sallanıyor çünkü"

KASTAMONU (AA) - YUSUF ÇELİK - Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde biri doğuştan kalp hastası 4 çocuğuyla maddi imkansızlıklar yüzünden çökme riski bulunan, elektriği kesik iki katlı ahşap evde yaşayan Gün çifti, sıcak bir yuvanın hayaliyle yaşıyor.

Çakırlı köyünde eşi ve çocuklarıyla aynı evde 6 kişi yaşayan Mevlüt Gün, günübirlik işlerde çalışarak ailesinin geçimini temin etmeye çalışıyor.

Duvarları delik olduğu için soğuk ve yağış geçiren evde yaşayan aile , doğuştan kalbi delik 1,5 yaşındaki çocukları Eren'in sağlığına ve sıcak yuvaya kavuşacakları günün hayalini kuruyor.

Mevlüt Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yattıkları odanın su aldığını söyledi.

Evin çatı direklerinin de çürüdüğünü ifade eden Gün, şöyle konuştu:

"Her taraftan soğuk giriyor, muhafazalı değil. Bir odanın içinde 6 kişiyiz. Çocuğumuz ameliyat olacak. Ameliyat olduktan sonrasını düşünüyoruz, hijyenik ortamda bulunması gerekiyor. Soğuk almaması ve mikrop kapmaması lazım, burada evimizde o mümkün değil. Bu yüzden çok zor durumdayız. Beşevler köyünde ağaç işinde çalışıyorum. İş olduğu zaman çalışıyorum, olmadığı zaman burada zaten şartlar belli. Çoluk çocuğumu bırakıp gurbete gidemiyorum. Çalıştığım yere de borcum var, altta odun var, onun parasını dahi veremedim.

Borcumuz olduğu için elektriğimiz de kesik."

- "Ev, gece uyurken her an üstümüze yıkılabilir"

Nural Gün de anne olarak çocuğunun rahatsızlığı karşısındaki çaresizliğin kendisini çok üzdüğünü dile getirdi.

Oğlu Eren'in gece uykuda bazen tıkandığını ve sıçrayarak uyandığını belirten Gün, "Bir anda kedi yavrusunu suya atarsınız nasıl çırpınır, o şekilde uykudan çırpınarak uyanıyor. 'Ölecek' diye çok korkuyorum. Çocuğum ameliyat olsa kalabileceği sağlıklı ortam yok. Çocuklar tuvalete giderken peşlerinden gidiyorum, ev sallanıyor çünkü" diye konuştu.   

Gün, hem ev hem de çocuğunun sağlığı için desteğe ihtiyacının olduğunu vurgulayarak, imkanı olan vatandaşların kendilerine el uzatmalarını istedi.


  ETİKETLER:

  Aile

  ,

  Gece

  ,

  Kalp

  ,

  kedi

  ,

  ,

  zaman

  ,

  sıcak