Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
- Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü, Kastamonu'da törenle kutlandı

KASTAMONU (AA) - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Kastamonu'da törenle kutlandı.

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, valilik makamında tebrikleri kabul etti. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden törende saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Vali Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Kastamonu Jandarma Garnizon Komutanı Vekili Kurmay Albay Mehmet Özer Güneş, tören aracından vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutladı. 

Günaydın, burada yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı milli mücadele sırasında milletin büyük azim ve kahramanlık gösterdiğini söyledi. 

Bu fedakarlığın dünyanın takdirini kazandığını dile getiren Günaydın, tarihte emsali olmayan bu mücadele sonucunda bağımsız yaşama isteğinin ifadesi olarak Cumhuriyetin ilan edildiğini belirtti.

Bugün millet olarak Cumhuriyetin 92. yıl dönümünü sevinç ve gururla kutlamanın coşkusunun yaşadıklarını anlatan Günaydın, "Herkesin aynı haklara sahip olarak yaşadığı bu güzel ve eşsiz vatan toprağında bize düşen görev, atalarımızın bize bıraktığı mirasa ve cumhuriyete sahip çıkmaktır" dedi. 

Günaydın, büyük Türk milletinin bütün zorlukların üstesinden gelerek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni huzur ve refaha ulaştırmanın herkesin asli görevi olduğunu kaydetti. 

Konuşmanın ardından bando eşliğinde geçit töreni yapıldı. Askeri tören bölüğünün geçişi sırasında bazı vatandaşlar duygulanarak askerlere, "Aslanlarım benim diyerek" gözyaşı döktü, cep telefonlarıyla askerlerin fotoğraflarını çekti. 

Törene AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, kamu kurumlarının müdürleri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.