Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
- Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü dolayısıyla Kastamonu'nun ilçelerinde kutlama programları düzenlendi

KASTAMONU (AA) - Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü, Kastamonu'nun ilçelerinde düzenlenen programlarla kutlandı. 

Tosya Kaymakamı Yusuf Cıbır, makamında tebrikleri kabul etti. Cıbır, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Sefer Sezer ve Belediye Başkanı Kazım Şahin, İzzet Aksalur Şehir Stadı'nda vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajının okunmasının ardından konuşma yapan Kaymakam Cıbır, Cumhuriyetin yalnız bir yönetim biçimi değil, her alanda çağdaşlaşmayı amaç edinen bilimsel, kültürel ve siyasal bir aydınlanma devrimi olduğunu belirtti.

Oratoryo ve halk oyunlarının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve resmi tören geçidiyle program sona erdi.

- Cide 

Cide ilçesinde Şehir Stadyumu'nda düzenlenen törende saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kaymakam Fatih Demir, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Fatih Türkmen ve Belediye Başkanı Nejdet Demir, vatandaşları selamladı.

Halk oyunlarının ardından, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve tören geçişiyle program sona erdi.

- Taşköprü

Taşköprü ilçesinde Cuma Pazarı yanında düzenlenen programda Kaymakam Zafer Coşkun, beraberindekilerle halkın bayramını tebrik etti. 

Coşkun, burada yaptığı konuşmada, bugün bir milletin, bir bayrağın yeniden doğduğu ve dirildiği gün olduğunu dile getirdi. Cumhuriyetin istisnasız 78 milyonun cumhuriyeti olduğuna işaret eden Coşkun, "Ülkemiz 92 yılın ardından bugün ekonomisiyle göz kamaştırmaktadır. Bugün milli birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız bulunuyor. Şer güçler, hainler daha önce olduğu gibi alçakça milletimizle uğraşıyorlar" diye konuştu. 

Program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajının okunmasının ardından Taşköprü Halk Eğitim Merkezinde çeşitli gösterilerle devam etti. Programın sonunda çeşitli branşlarda dereceye öğrenci ve vatandaşlar ile sporun gelişimine katkı veren antrenörlere plaket verildi.

- İnebolu

İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, 9 Haziran Stadı'ndaki törende yaptığı konuşmada, cumhuriyetin insan onurunu her şeyin üstünde tutmak olduğunu anlattı.

Cumhuriyetin milletin ortak iradesiyle ve büyük bir imanla gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin adı olduğunu belirten Atasoy, "Cumhuriyet milletimizin tarih sahnesinde yeniden dirilişidir. Çağda ve uygar ülke olma yolunda laik ve demokratik olan cumhuriyet yönetimi bize dünya milletleri arasında onurlu bir yer alma fırsatı vermiştir" ifadesini kullandı.

Halk oyunları gösterileri ve şiirlerin okunmasıyla devam eden programda öğrenciler bayrak yarışı yaptı. 

- Hanönü

Hanönü ilçesinde Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Kaymakam Adem Karadaş, makamında kutlamaları kabul etti. Etkinlikleri Şehit Faruk Karagöz Yatılı Bölge Okulu bahçesinde devam etti. Öğrencilerin şiir okuması, halk oyunları gösterisi ve cumhuriyet koşusuyla devam eden kutlama programı, tören geçişiyle sona erdi.

- İhsangazi 

 İhsangazi'de Kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. 

Kaymakamı Ömer Faruk Yılmaz, İhsangazi İlk ve Ortaokulu bahçesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin büyük Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlığının simgesi olduğunu kaydederek, Türk milletinin bugünlere nasıl geldiğini asla unutmayarak şanlı tarihine sahip çıkacağını ve aydınlık yarınlara emin adımlarla yürüyeceğini bildirdi.

Program sonunda, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye girenlere ödül verildi. 

- Şenpazar 

Şenpazar ilçesinde Şenpazar İlk ve Ortaokulu bahçesinde bahçesinde düzenlenen törende öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunları gösterisi sunuldu.

Kaymakam Abdullah Kadıoğlu, törende yaptığı konuşmada, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu söyledi. Kadıoğlu, Cumhuriyetin 92. kuruluş yılını kutluyor olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadığını ifade etti. 

İlçelerdeki törenlere belediye başkanları, kamu kurumlarının yetkilileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.