"Dalga, Türkiye için önemli bir enerji kaynağı olabilir"

"Dalga, Türkiye için önemli bir enerji kaynağı olabilir"
"Dalga, Türkiye için önemli bir enerji kaynağı olabilir"
- İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kırca: - "Denizlerimizde önemli derecede rüzgar ve dalga enerjisi var. Bu potansiyelin kullanılması, enerji ihtiyacımıza çok önemli bir katkı sağlayacaktır" - "Mevcut tahminler bize 2030'a kadar dalga enerjisinin maliyetinin fosil yakıtlarla rekabet edebilir seviyeye düşürülebileceğini işaret ediyor"

KASTAMONU (AA) - SEMİH YÜKSEL -  İstanbul  Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Kırca, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye 'de önemli bir dalga enerjisi potansiyeli olduğunu ve bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kırca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dalga enerjisinden yararlanma teknolojisinin, rüzgar türbinlerine göre oldukça yeni sayıldığını belirtti. Dalgayla enerji üretiminin akademisyenlerce üzerinde durulan bir konu olduğunu vurgulayan Kırca, "Türkiye'de dalga enerjisi hakkında aktif çalışmalar yapan birçok akademisyen bulunuyor. Ekip olarak biz de konu üzerinde bilimsel araştırmalar yaparak veri topluyoruz" dedi.

Doç. Dr. Kırca, Türkiye'de dalga enerjisi potansiyelinin oldukça yüksek olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Denizlerimizde önemli derecede rüzgar ve dalga enerjisi var. Bu potansiyelin kullanılması enerji ihtiyacımıza çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Dalga enerjisinden yararlanma teknolojisi tüm dünyada ve ülkemizde rüzgar enerjisine göre oldukça yeni sayılır. Dalga enerjisiyle şebekeyi besleyecek kadar ileri aşamada bir enerji üretimi uygulaması henüz çok nadir. İTÜ, bu konuda dalga enerjisinden elektrik üretimi teknolojisini geliştirmek, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarıyla entegrasyonunu sağlamak üzere başlatılan AB 'nin çevre projesi 'MERMAID'in ortaklarındandır." 

- "Tesis maliyetleri 2030'a kadar düşecek"

Dalganın yenilenebilir önemli bir enerji kaynağı olduğunu bildiren Kırca, "Dünyada şu anda 160'ın üzerinde patentli dalga enerjisi dönüşüm tesisi bulunuyor. Bunların bir kısmı sabit bir kısmı ise yüzen yapılar. Gerekli bütün testleri tamamlayan tesis sayısı oldukça az. Dalgadan elektrik enerjisi üretiminin verimi, sürekliliği, kıyıya iletimi, şebekeye bağlanması, enerji dönüştürücülerin bakımı ve onarımı gibi konularda araştırmalar devam ediyor. Mevcut tahminler bize 2030'a kadar dalga enerjisinin maliyetinin fosil yakıtlarla rekabet edebilir seviyeye düşürülebileceğini işaret ediyor" diye konuştu.

Kırca, açık denizde bir rüzgar türbininin veya kıyıda bir dalgakıranın üzerine dalga enerjisi dönüştürücü monte edildiğinde kurulumun işletme ve bakım maliyetlerini önemli ölçüde azaltılabileceğine işaret ederek, şunları söyledi:

"İTÜ olarak ortağı olduğumuz 'MERMAID Projesi'yle rüzgar ve dalga enerjisi ile  kültür balıkçılığı işlevini de içinde barındıracak çok amaçlı deniz tesisleri üzerinde araştırmalar yapıyoruz. Dalga enerjisi, Türkiye için önemli bir enerji kaynağı olabilir çünkü Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından lisanslanan yenilenebilir enerji türleri arasında yer alıyor. Türkiye'nin dalga enerjisi dönüşüm teknolojilerine yaptığı araştırma ve geliştirme yatırımlarının hem üniversitelerde hem de özel sektörde artarak devam etmesi önemlidir."