"Demokrasi" için 20 bin kilometre pedal çevirecek

"Demokrasi" için 20 bin kilometre pedal çevirecek
"Demokrasi" için 20 bin kilometre pedal çevirecek
- Azerbaycan'dan "demokrasi" için bisikletiyle Güney Afrika'ya gitmek üzere yola çıkan gazeteci Xudiyel, Kastamonu'nun Hanönü ilçesine ulaştı

KASTAMONU (AA) - Azerbaycan'dan "demokrasi" için 20 bin kilometre pedal çevirip Güney Afrika'ya gitmeyi planlayan 31 yaşındaki gazeteci Yaşar Xudiyel, Kastamonu'nun Hanönü ilçesine geldi.

Xudiyel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önce Fas, daha sonra Güney Afrika'ya gitmek üzere Bakü'den bisikletiyle dünya turuna çıktığını söyledi.

Bisikletle geçen yıl da Amerika'yı baştan sona kat ettiğini Xudiyel, "Demokrasi adına pedal çeviriyorum. Hopa üzerinden Türkiye 'ye geçtim. Kastamonu, Zonguldak, İstanbul ve Edirne üzerinden Bulgaristan, Macaristan, Slovakya, İsviçre, Avusturya, Almanya , Fransa ve İspanya'dan Fas'a geçeceğim. Daha sonra Güney Afrika. Hesaplarıma göre toplam 20 bin kilometre yol kat edeceğim" diye konuştu. 

Sponsorunun bulunmadığını, günlük 7 lira masrafının olduğunu belirten Xudiyel, "Türkler mükemmel insanlar, nerede konaklasam çay ve yemek ısmarlıyorlar, misafir ediyorlar. Şimdiye kadar kötü bir insana rastlamadım" dedi.

Xudiyel, bisiklet sporunu ve kültürünü yaymayı amaçladığını da kaydetti.