Elektrik şirketine kızdı kendi elektriğini üretti

Elektrik şirketine kızdı kendi elektriğini üretti
Elektrik şirketine kızdı kendi elektriğini üretti
- Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde yaşayan Özsoy, bağ evine elektrik getirilmesi için istenen trafo ve direklerin maliyeti yüksek çıkınca güneş paneli ve rüzgar gülü kullanarak kendi elektriğini üretti - Özsoy: - "Elektrik şirketine kızdım, kendi elektriğimi nasıl üretebileceğimi düşünüyordum. Bir arkadaşım, güneş ve rüzgar enerjisi ile elektrik üretebileceğimi söyledi. Bunun üzerine gerekli araştırmaları yaptıktan sonra evimin çatısına güneş paneli ve rüzgar gülü kurdurdum"

KASTAMONU (AA) - HASAN YILMAZ - Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki Veysel Halil Özsoy, bağ evine elektrik getirilmesi için trafo ve direkleri kendisinin alması istenince güneş paneli ve rüzgar gülü kullanarak kendi elektriğini üretti.

İstanbul'da bir firmadan emekli olduktan sonra 2010'da memleketi Hanönü ilçesine yerleşen Özsoy, yaptırdığı bağ evine elektrik bağlatmak istedi. Müracaat ettiği şirket yetkililerinin elektriğin bağlanması için trafo ve direkleri kendisinin alması gerektiğini söylemesi üzerine Özsoy, yaptığı araştırmalarla maliyetin çok yüksek olduğunu belirledi.

Başvurulardan sonuç alamayan Özsoy, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine güneş paneli ve rüzgar gülü kullanarak kendi elektriğini üretti. Özsoy, böylece evinde kullandığı televizyon, buzdolabı gibi elektronik aletler ile aydınlatma için gerekli elektriği karşılamış oldu.

- "İlçede sıkça yaşanan elektrik kesintisi beni etkilemiyor"

Halil Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da yıllarca özel şirketlerde şoförlük yaptıktan sonra emekli olduğunu ve memleketi Hanönü'ne yerleştiğini söyledi.

Babasından kendisine kalan bahçeye bağ evi yaptırdığını belirten Özsoy, buraya elektrik bağlatmak için elektrik şirketine defalarca müracaat ettiğini anlattı. Her seferinde trafo ve direkleri kendisinin alması gerektiğinin söylendiğini dile getiren Özsoy, bunun maliyetinin ise çok yüksek olduğuna işaret etti.

Bu duruma çözüm bulmak için araştırma yapmaya başladığını ifade eden Özsoy, "Elektrik şirketine kızdım. Kendi elektriğimi nasıl üretebileceğimi düşünüyordum. Bir arkadaşım, güneş ve rüzgar enerjisiyle elektrik üretebileceğimi söyledi. Bunun üzerine gerekli araştırmaları yaptıktan sonra evimin çatısına güneş paneli ve rüzgar gülü kurdurdum" dedi.

Kurdurduğu sistemin 17 bin 500 liraya mal olduğunu aktaran Özsoy, evindeki televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi ve aydınlatma için gerekli elektriği ürettiğini söyledi. Özsoy, "İlçede sıkça yaşanan elektrik kesintisi beni etkilemiyor. Herkes, benim gibi elektriğini kendisi üretse sıkıntıya düşmez, kimseye muhtaç olmaz. Ben bu sistemden çok memnunum, herkese tavsiye ederim" görüşünü kaydetti.