Eski oyunlar bayramda yeniden hayat buldu

Eski oyunlar bayramda yeniden hayat buldu
Eski oyunlar bayramda yeniden hayat buldu
- İnebolu ilçesine bağlı Akkonak köyünde, eskiden bayramlarda oynanan çeşitli oyunlar yaşatılmaya çalışılıyor - Köy meydanında "zarzambuk", "halat çekme", "çuvalla yürüme" ve "yüzük kimde" gibi oyunları oynayan köy halkı, etkinliğe katılmak için İnebolu'dan ve çevre köylerden gelenlere de çeşitli ikramlarda bulunuyor

KASTAMONU (AA) - İnebolu ilçesinde bağlı Akkonak köyünde, eskiden bayramlarda oynanan çeşitli oyunlar yaşatılıyor.

Köy meydanında toplanan vatandaşlar, "zarzambuk", "halat çekme", "çuvalla yürüme" ve "yüzük kimde" gibi eskiden bayramlarda oynanan ancak günümüzde unutulmaya yüz tutmuş oyunları oynadı. 

Köy muhtarı Erol Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluk yıllarında oynadıkları oyunları yıllar sonra yeniden canlandırdıklarını söyledi.

Köy halkının etkinliğe yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Demir, "Ecdadımız bu oyunları her bayramda köy meydanında gerçekleştirirdi. Biz de son 3 yıldır unutulan oyunlarımızı yeniden canlandırdık. Bu sayede bayramları artık daha coşkulu şekilde kutluyoruz. Köy halkımız etkinliklere yoğun katılım gösteriyor" dedi.

Çevre köylerden ve İnebolu ilçe merkezinden de etkinliğe bir çok kişinin katıldığını ifade eden Demir, "Köy halkımıza ve misafirlerimize etkinlik sırasında etli pilav, tatlı ve ayran ikram ediyoruz. Bu bayramda da 700 kişiye ikramda bulunduk" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Köy

  ,

  ilçe

  ,

  katılım